Süper İletken: Grafen

Süper İletken: Grafen

Diğer maddelerden çok farklı olan özellikleriyle geleceğin önemli malzemeleri arasında gösterilen grafen, Japonya’da bulunan Tohoku Üniversitesi’nde bilim adamlarının yaptığı deneylerde süper iletken özelliği gösterdi. Grafenin süper iletken olarak önemine gelmeden önce bir kavramı açıklarsam daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum. Özellikle elektrik alanında çalışanların aşina olduğu elektrik enerji kaybı, elektriğin üretilmesinden sonra iletimi sırasında olur. Kaynaklara göre bir şehirden bir şehre taşınan elektriğin yüzde 10’u iletilirken kaybolur.

İşte grafenin önemi burada işe yarayacak. Süper iletkenlik elektrik direncinin sıfır olması ile ortaya çıkar. Tohoku Üniversite’sinde yapılan çalışmada grafen silisyum karbür (SiC) üzerine yerleştirildi. Daha sonra araştırmacılar kalsiyum atomlarını iki grafen katmanının arasına yerleştirerek -269°C’ye kadar soğuttu. Bu sıcaklıkta grafenin elektrik direnci aniden düştü. Bu ani düşüş süper iletkenliğin işareti olarak biliniyor.

super-iletken-grafen

Her ne kadar bu şartlar altındaki grafeni kullanarak elektriği şehirlerarasında iletemesek de araştırma nano ölçekteki elektronik devrelerin yapımında grafen kullanılabileceğini gösteriyor.Araştırmacılar grafenin süper iletkenliğine yol açan mekanizmayı çözmeyi daha başaramadı. Bu mekanizmanın çözülmesi -269°C’den daha yüksek sıcaklıklarda yüksek hızlı süper iletken devrelerin anahtarı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Süper İletken: Grafen

0