Hava Filtresi Nedir? Ne İşe Yarar? Çeşitleri?

Hava Filtresi Nedir?

Hava filtresi, hava girişi üzerine yerleştirilmiştir ve emme havasının içerisinde bulunan toz, kum gibi istenmeyen maddeleri filtreleyerek bunların motora girmesini engeller. Bu maddeler motora girecek olursa, silindir ve piston segmanlarının aşınmalarına neden olurlar. Ayrıca bunlar motoryağına karışacak olursa, motor yağının ulaştığı diğer motor parçalarının da aşınmasına neden olurlar. Kağıt elemanlı tip hava filtresini temizlemek gerekiyorsa basınçlı havayı içten dışa doğru tutmak gerekir. Çünkü hava elemanın dışından emildiği için toz zerreleri elemanın dış tarafına yapışmıştır.

Günümüzde sıkça kullanılan hava filtresi kağıt elemanlı ve viskoz tiptir. Viskoz elemanlı tip hava filtresi yapısal olarak kağıt elemanlı tip ile aynıdır. Ancak filtre elemanının yüzeyi emme havasındaki tozu toplayan özel bir viskoz yağ ile kaplanmıştır. Kuru tip ile karşılaştırıldığında motor performansındaki düşüş daha azdır. Çünkü emme havası içindeki toz özel yağın yapışkanlık özelliği ile toplanır. Bu tip filtre elemanının temizlenmeye ihtiyacı yoktur. Ancak periyodik olarak değiştirilmesi gerekir.

Önerilen Yazı » Radyatör Nedir? Ne İşe Yarar?

Kağıt elemanlı tip hava filtresi: Kağıt tip hava filtresi, kağıt veya kumaştan yapılmış bir eleman içerir. Bu eleman hava filtresi gövdesi içine yerleştirilmiştir. Bazı tiplerde bu elemanlar su ile yıkanabilir. Son zamanlarda bazı hava filtrelerinde arka sayfada gösterilen düşey akışlı kağıt filtre elemanları kullanılmaktadır. Bu tip filtre elemanı kullanılan hava filtreleri ince yapılı ve hafiftirler.

Hava Filtresi Çeşitleri Nelerdir?

Ön hava filtresi: Bir ön hava filtresi, bir çeşit siklon tip hava filtresidir. Verimi yüksek olan bu hava filtresi, merkezkaç kuvveti etkisiyle tozu havadan ayıran açılı kanatlar ile donatılmıştır. Toz, değiştirilebilir bir toz kabında toplanır. Bu tip hava filtresinde, diğerlerine nazaran daha sıklıkla filtre elemanı değiştirilmesi gerekmez.

Önerilen Yazı » Otomatik Vites Nedir? Nasıl Çalışır?

Yağ banyolu tip hava filtresi: Yağ banyolu tip bir hava filtresinde filtre kabının alt tarafında yağ bulunur. Filtre elemanı yağ emdirilmiş metal yün tabakasından yapılmıştır. Büyük toz, kir, kum, vb. tanecikler yağ banyosu içine düşerler. Emme havasının kendisi motora ulaşmadan önce yağlı metal yünün içerisinden geçerek temizlenir.

Siklon tip hava filtresi: Siklon tip hava filtresi; kağıt filtre elemanı kullandığı için bir çeşit kağıt tip hava filtresidir. Hava sirkülasyonu oluşturan kanatlara sahiptir. Büyük toz, kir, kum, vb. tanecikleri hava sirkülasyonunun santrifüj etkisi ile filtre muhafazası içinde bıraktırılırlar. Küçük tanecikler kağıt filtre elemanı tarafından yakalanır. Bu dizayn filtrenin tıkanmasını en aza indirir ve diğer tiplere nazaran daha az bakım ihtiyacı gerektirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hava Filtresi Nedir? Ne İşe Yarar? Çeşitleri?

0