Radyo Nedir? Nasıl Çalışır? Özellikleri

Çok uzun yıllar popülerliğini devam ettiren radyo, günümüzde her ne kadar çok rağbet edilmese de kullanılan cihazlar arasındadır. Radyo, elektromanyetik radyo dalgalarının sese çevrilmesiyle keyifli bir iletişim aracı olarak ortaya çıktı. Ortaya çıkaran kişi ise İtalyan mühendis Guglielmo Marconi’den başkası değildir. Radyonun mucidi olarak da tanımı yapılan ünlü bilim adamının keşfi ise 1898 yılında gerçekleşmiştir. 

Telsiz telgraf olarak da açıklaması yapılan radyonun hem endüstri hem de ticari hayatta kullanımı çok uzun yıllar sürmüştür. Televizyon icadına kadar en farklı buluş olarak da belirtilen radyonun kablosuz bir şekilde telsiz olarak kullanılabilmesi birçok gelişmelerin ortaya çıkmasını da beraberinde getirmiştir. Uzun çalışmalar sonucunda başarılı olunan radyo icadında şüphesiz ki farklı kişilerinde ortaya koyduğu deneyimler rol oynamaktadır. 

Önerilen Yazı » Nikola Tesla Kimdir? Hayatı, İcatları ve Buluşları Nelerdir?

Radyoyu Kim Buldu?

Hiçbir şekilde tel olmaksızın frekanslarla hava üzerinden çalışılabilen bir icada yapan Marconi ardından patentinde sahibi olmuştur. İtalya’da tüm çalışmalar tamamlanarak patent alınsa da yeterli destek elde edilememiştir. Bundan dolayı radyo bulan kişi Marconi çalışmalarını İngiltere’de devam etmek üzere İtalya’dan ayrılmıştır. Her mekânda rahatlıkla dinlenebilir olan iletişim cihazı radyonun gelişimi yıllar içinde sürerken ülkemize geliş tarihi ise 1927’dir. Dünyada 1920 yılında başlayan radyo yayınlarını takiben 1927 yılında ilk radyo yayını başarıyla yapıldı.

Radyo Nasıl Çalışır?

Marconi’nin buluşu olarak tescillenen radyonun kullanımı her geçen gün artarken 1909 yılında Nobel Fizik Ödülü’de başarılı bilim insanının olmuştur. Son derece basit bir yapıya sahip olmasından dolayı insanların evlerinde yapabilmesi mümkün olan radyoların işleyişlerinde dalgalar önemli bir yer tutmaktadır. Statik elektrik ile iletim sağlanırken tüm radyolar sinüs dalgaları kullanımlarıyla bilgiler almaktadır. Bundan dolayı binlerce radyo dalgası oluşurken her bir radyo dalgasının yalnızca bir sinüs dalga frekansı kullanması da ortaya çok acayip bir durum çıkarmaktadır.

Önerilen Yazı » Sinyal Jeneratörü Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Radyo nasıl çalışır sorusu yanıtlanabilirken modeller arasında birtakım kalite farklılıkları da olabilir. Alıcı ve vericiden oluşan radyo çalışma sistemlerinde ses olan mesajın iletilmesi dalgalarla yapılır. bir mesajın oluşmasıyla gönderimi sinüs dalgasına kodlanmasıyla olur. Radyo dalgalarıyla iletilmesi sağlanır. Radyo dalgasıyla alıcı mesajı alarak çözer. Anten üzerinden ivmelenmiş elektronlar radyoelektrik dalgaları oluşturarak her doğrultuda yayılmaya başlar. 

Analog radyonun içinde bulunanlar;

  • FM anten
  • Pil Tutucu kısım
  • Hoparlör
  • AC güç girişi
  • Transformatör
  • İç tarafta bulunan AM anten
  • Yükseltici
  • Kulaklık soketi
  • Ses ayar kontrolörü
  • Frekans ayarlama aparatı

Radyo Özellikleri

Fransızca bir kökene sahip olan radyo nedir sorusu elektronik buluş olarak adlandırılabilirken aynı zamanda alıcı ve verici arasındaki ilişkilerin radyo dalgalarıyla oluştuğu bir mesajlaşma aracı olarak da ifade edilebilir. Radyonun çok basit bir sisteme sahip olmasından dolayı maliyeti son derece düşüktür. Bununla birlikte hızlı bir şekilde kullanımı olması da tercih edilebilir özellikler arasındadır. Günlük işler sırasında insanların vakit geçirebilmesinde radyoların etkisi büyüktür. “Arkası Yarın” programlarının yanı sıra haberlerin takibi de radyolardan yapılagelmiştir.

Uydu üzerinden yayın yapılması halinde tüm dünyaya bağlantı sağlanırken radyo frekansları hali hazırda internet ortamında da kesintisiz olarak hizmet vermektedir. Radyo özellikleri arasında medya faaliyetleri ilk sırada gelirken sonrasında ise yapısal nedenlerden dolayı hız ve çeşitlilik söylenebilir. Taşınabilir olan radyolarının özgün tasarımlı olması mümkün olurken hemen hemen nostaljik yapılı radyoların halen bile kullanımı imkân dahilindedir. Çok farklı teknik özelliklere sahip olan radyoların genel özellikleri arasında kullanım kalitesi de belirleyici olmaktadır.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Radyo Nedir? Nasıl Çalışır? Özellikleri

0