Vida Nedir? Ne İşe Yarar? Çeşitleri Nelerdir?

Birçok farklı kullanım alanına sahip olan vida, silindir şeklinde olmakla birlikte uç bölümünde çok farklı türleri mevcuttur. Birçok farklı amaç doğrultusunda kullanılırken kullanımda farklı araçlarda yardımcı olabilmektedir. Günlük hayatta var olan kullanımlara göre profiller oluşturulurken diş biçimlerine göre ayrılmaktadır. Trapez vidalar, üçgen vidalar, testere vidalar, kare vidalar, yuvarlak vidalar olarak adlandırma yapılmaktadır. 5 ana grupta sınıflandırma olurken aynı zamanda profiller yapılarına göre de ağaç ya da saç vidalar olarak isimlendirilmektedir. Özel makinelerde oluşum süreçleri tamamlanırken kullanım şekilleri arasında da belirleyici farklar bulunmaktadır.

Vida Ne İşe Yarar?

Elektronik cihazlarla birlikte birçok farklı alanda kullanımı bulunan vidaların kullanımları da işlemlere göre farklılık arz etmektedir. Çok daha sağlam bir yapının oluşturulmasında kullanılacak vidayla geçici işlemlerdeki vidalar değişkenlik göstermektedir. Günlük hayatın hemen her zamanında vidalar kullanılırken makine cihazları yardımıyla da işlemler yapılabilmektedir.

Önerilen Yazı: Sonsuz Vida (Dişli) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Mobilyaların monte işlemlerinde ya da çeşitli aksesuar ürünlerinde ve ofis, ev malzemelerinde kullanımı yaygındır. Herkes tarafından vida kullanımı söz konusu olurken çeşitlerinin bilinmesi de doğru kullanımı beraberinde getirecektir. Aksi durumda yanlış vidaların tercihiyle çok daha verimsiz bir durum ortaya çıkabilir. Sabitleyici özelliğin yanı sıra, işleyişlerin ortaya çıkması ve sistemlerin çalışmasında da rolü vardır.

Vida Çeşitleri Nelerdir?

Diş profili üçgen tarzda olan üçgen vidalar çokça kullanılan en yaygın vida çeşitleri arasında bulunmaktadır. Helis açıları çok daha küçük olurken kendi içinde de ayrılmaktadır. Bununla birlikte kesik üçgen bir diş yapısına sahip olan vida ve somun dişleri boşluksuz olarak kavranmış vidalar ise trapez vidalar olarak tanımlanır. Kolay çözülebilen sıkma kuvveti var olurken sıklıkla işlem yapılma durumlarında yararlanılmaktadır.

Önerilen Yazı: Perçin Perçinleme Nedir? Ne İşe Yarar?

Hızlı bir şekilde vida sağlamlaştırılabilir, kolaylıkla da çıkartılabilir. Vida çeşitleri arasında bulunan kare vidalar ise hareket vidası olarak kullanılmaktadır. Dişlerin yüzeyleri daha kısa ve sıkma kuvveti açısından da yetersizdir. Sürtünme az olurken devamlı kullanımı da söz konusu değildir. Darbeli durumda kolaylıkla çözülebilir özelliktedir. Tek ağızlı ya da çok ağızlı da olabilen kare vidalar, çok daha rahat bir şekilde çalışmasında diş dibindeki küçük boşluk etkili olmaktadır.

Kullanım Amacına Göre Vida Türleri

Metrik, Whitwort ya da boru vidaları örneklerinde olduğu gibi makine elemanlarının sökülebilir şekilde bağlamalarında kullanılan vida türleri ilk sırada gelmektedir. Kuvvet ve hareket iletimleri amacıyla ise hareket vidaları kullanımları çok daha isabetli olmaktadır. Pres, kriko ya da yuvarlak vida musluklarında vardır.

Ağaç ya da metal olarak da vida çeşitleri sıralanırken ağız sayısına göre de çok ağızlı ya da tek ağızlı vidalar bulunmaktadır. Yapılacak değerlendirmelerle tüm unsurların tam uyumlu olmasıyla vidalar kullanılmaktadır. Ayrıca bu kadar fazla vida türleri bulunması da vidaların her türlü kullanımın içerisinde odluğunu göstermektedir. Devamlı olarak insanların ihtiyacı olan vidaların faydaları da bu çerçevede düşünülmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vida Nedir? Ne İşe Yarar? Çeşitleri Nelerdir?

0