İnsansız Hava Aracı (İHA) Teknolojisi ve Türkiye’nin Yeri

İnsansız Hava Aracı (İHA) Teknolojisi ve Türkiye’nin Yeri

İnsansız Hava Aracı (İHA) diğer adıyla drone uzaktan kumanda edilen bir uçak türüdür.  Günümüzde çok farklı şekil, ebat, konfigürasyon ve karakterde araçlar üretilmektedir. Tarihsel olarak bakıldığında basitçe İHA’lar birer “drone”dur. Ancak bağımsız kumanda sistemleri çok geliştirilmiştir.

Bu İHA’lar ile güdümlü füzelerin farklarını ortaya çıkartmaktır. Öncelikle İHA’lar tekrar kullanılabilir. Mürettebatsız olarak kontrol edilerek durmadan belli bir irtifada uçabilir. Ayrıca bu araçlar jet motoru veya iki zamanlı motor yardımıyla uçar.

iha-nedir

Bunun yanında seyir füzeleri her ne kadar insansız ve uzaktan kumanda ile yönetiliyor olsalar bile İHA olarak sınıflandırılmazlar. Zor şartlarda kullanılabilme, yetişmiş mürettebatı riskli görevlerde tehlikeye sokmama ve ekonomik nedenlerden ötürü özellikle son yıllarda bir hayli yaygınlaşmıştır.

Türkiye’nin İHA Konusunda Dünya’daki Yeri

Türkiye’de ise İHA çalışmaları uzun bir süredir olmakla birlikte özellikle son yıllarda bu sektörde önemli çalışmalar yapılmış ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Tüm bunların yanı sıra bu sektörde ülkemizde yapılan çalışmalarda bir hayli yol alınması ve bu çalışmaların Dünya genelinde ses getirmesi de bu büyük rekabette yerimizin olduğunun açık bir göstergesidir. 

insansiz-hava-araci-turkiye

Yani sektörün yeniliği ve sektördeki bulunduğumuz konum düşünüldüğünde otomobil, telefon, yolcu uçağı gibi çoktan belirli firmalar tarafından kuşatılmış, ağır rekabetlerin ve giderlerin olduğu sektörlere göre başarı olasılığımız çok yüksektir. Verilen desteklerin ve yapılan çalışmaların artırılması ile sektörde Dünya devlerinden biri olabileceğimizi düşünmekteyim. Şu an ise 2015 sonu verilere göre ABD,Çin, İsrail ve İran’dan sonra silahlı İHA konusunda Dünya’da 5. Sırada yer almaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsansız Hava Aracı (İHA) Teknolojisi ve Türkiye’nin Yeri

0