F-16 (Savaşan Şahin) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

F-16 Uçağı

Özellikle Hava Kuvvetleri tarafından sıklıkla tercih edilen F-16 uçakları birçok özelliğiyle dikkatleri çekerken ilk olarak 1974 yılında üretilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri firması olan Lockheed Martin tarafından Fighting Falcon ismiyle üretilerek 1978 yılında kullanıma başlanmıştır. F-16 uçaklara, ülkemizde Savaşan Şahinlerde denmektedir. F-16 uçakları devamlı olarak geliştirilerek güncelleştirebilmektedir. Bundan dolayı kullanılabilirlik seviyesi yüksek olurken NATO üye ülkeleri tarafından da kullanımı yaygındır.

Günümüzde 24 ülke ordusu tarafından kullanılan F-16 uçaklarıyla birlikte üretici ABD ise çok daha model seçenekleri bulundurmaktadır. F-16 uçaklarının genel yapısına bakıldığında ABD kökenli 4.jenerasyon savaş jeti olarak tanımlanmaktadır. Bununla birlikte Lightweight Fighter Jet Programı çerçevesinde geliştirilmeye devam edilmektedir. Öncelikli olarak ABD Hava Kuvvetleri ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak üretilse de günümüzde çeşitli ülkelerin kullanmaya devam ettiği en iyi savaş jetlerindendir.

Önerilen Yazı » ASELSAN’dan Askerler İçin Dış İskelet Robotu: ASYA Exoskeleton

F-16 Kullanım Sebepleri

Avcı bombardıman uçağı olarak da tanımlanan F-16 uçaklarının etki gücü oldukça yüksektir. Gerek hava gerek kara hedeflerine karşı performansı üst düzeydedir. Tüm hedeflerin vurulmasında etkili olmasının yanı sıra aynı zamanda manevra kabiliyetinde de en iyiler arasındadır. F-16 kabiliyeti ile birlikte 9G sınırına karşı bile dayanaklığa sahip ilk avcı uçağı olma özelliğine sahip olurken Türkiye tarafından F-16C ve F16D modelleri kullanılmaktadır.

Türkiye’de F-16

Türk Hava Kuvvetleri bünyesinde 250 civarında F-16 savaş uçağı mevcut olup kullanımları devam etmektedir. Çeşitli hava operasyonlarında aktif bir şekilde kullanılırken sınır ötesi operasyonlarda da sağladığı yüksek yarardan dolayı tercih edilmektedir. Zaman içerisinde modernizasyon geçiren savaş uçaklarının kullanımı otomatik olarak yapılmaktadır.

Önerilen Yazı » Honeycomb Yapısı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Üretilir?

F-16 Özellikleri

15 metre uzunluğuna sahip olan 4220 km menzilli uçakların üretim yeri ABD’dir. 12.000 metrede 1275 km/s yapabilen uçakların kontrolü elektronik olan tek uçak olurken pratik ve işleyişi rahattır. Tırmanma hızı 254 m/sn, servis tavanı 50.000 ft olan F-16 savaş uçaklarının kullanımında kara kuvvetleri destekleyici yönü de vardır. Kanat hücum açışı 40 derece olurken top bombardımanlarında performansı üst düzeydedir. Maksimum faydalı yükse 7.800 kilogram olurken tipik yükleme sonrasında menzili 1.000 km’dir. Yüksüz olarak azami yakıtla birlikte 3.890 km menzile sahiptir.

Dahili olan yakıt kapasitesi 3.105 kilogram olurken harici olarak 3.066 kilogramdır. Kanat alanı 27.88 m2 olurken boş ağırlığı ise 8.495 kilogramdır. En önemli özellikleri arasında ise +9G ve -3G seviyelerine kadar dayanabilme yeteneğinin var olmasıdır. Ayrıca dünya üzerinde elektronik kumandalı sistemle uçuş yapılan ilk savaş uçağıdır. Kullanılan malzeme ve teknik donanımlarının geliştirilebilir olması da savaş uçağının kademeli olarak ilerlemesinde rol oynamaktadır.

F-16 Uçuşlar

Hemen hemen her ülkenin envanterinde kayıtlı olan nadir savaş uçaklarından kabul edilen F-16 savaş uçaklarının farklı türevleri bulunmaktadır. Toplam satış fiyatı 20 Milyon Dolar civarında olmakla birlikte General Electric F110-GE-100 motoru kullanılmaktadır. Bir saatlik uçuş maliyeti ise 15.000 Dolar seviyelerindedir. 30.000 beygir gücünde motora sahip olmasıyla birlikte uçuşlarında herhangi bir aksilik yaşanma ihtimali de oldukça düşüktür. F-16 uçuşu tam yetkin pilotlar tarafından özel eğitim sonrasında yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

F-16 (Savaşan Şahin) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

0