Mitoz Mayoz Bölünme Nedir? Evreleri Nelerdir? Farkları Nelerdir?

Mitoz Mayoz Bölünme Nedir?

Sahip oldukları çeşitli özelliklerin devamlı olabilmesini sağlamak için hücrelerin çoğalması bölünme şeklindedir. Siklus olarak ifade edilen yaşam döngüsü bir bölünme sayesinde olurken mitoz ya da mayoz olarak tanımlanan iki farklı bölünme çeşidi bulunmaktadır. Detaylı olarak ifade etmeden önce mitoz bölünme, vücut hücrelerinde gerçekleşmektedir. Mayoz bölünme tarifi ise üreme hücrelerinde olan bölünme şeklinde dile getirilebilir.

Mitoz Mayoz Bölünme İşlemleri ve Evreleri

İki aşamada gerçekleşen mitoz bölünme sonucunda iki yeni hücre oluşumu sağlanmaktadır. Öncelikli olarak hücrenin bölünme için hazırlanma evresi vardır. Mitoz bölünme hazırlık evresi olarak da tarif edilebilirken interfaz adı bulunmaktadır. Çekirdek bölünmesi ve sitoplazma bölünmesi olarak iki aşamalı bir şekilde yapılan hücre bölünmesiyle mitoz işlem tamamlanmaktadır.

Önerilen Yazı » Santrifüj Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

Canlılığın devamı için gerekli olmasından dolayı bütün hücrelerde mitoz bölünme görülmektedir. Büyüme ve gelişimin sağlanması için gerekli olan mitoz bölünme, vücut hücrelerinde olmaktadır. Buna ilave olarak kan, sinir, çizgili kas, üreme ya da retina hücrelerinde olabilme ihtimali yoktur. Vücudun onarımını da sağlamasından dolayı devamlı olarak mitoz bölünme işlemleri devam etmektedir. Ölüme kadar her aşamada var olan mitoz bölünme dışında olan mayoz bölünme ise erkek ve kadın üreme hücrelerinde gerçekleşmektedir.

Kadın cinsiyet hücresi olarak da belirtilebilen eşey hücrenin çekirdek kısmındaki kromozomlarda mayoz bölünme işlemi gerçekleştirilmektedir. Hücre bölünmeye hazırlanırken Mayoz 1 ve Mayoz 2 olarak literatüre geçen işlemler safhası oluşmaktadır. Mayoz 1 işlemleri çerçevesinde profaz 1, metafaz 1, anafaz 1 telofaz 1 evreleri ortaya çıkarken aynı zamanda tetrat, sinapsis ve gen değişim süreçleri de bu ilk aşamada tamamlanmaktadır.

Önerilen Yazı » Louis Pasteur Kimdir? Hayatı, Buluşları Nelerdir?

Ardından iki yeni hücre oluşumu gerçekleşirken genetik yapı açısından incelendiğinde ise birbirine benzemedikleri görülür. Sonrasında mayoz 2 işlemlerinde ise dört yeni hücre oluşumu tamamlanırken mitoz bölünme olaylarıyla benzerlik gösteren evrelerin tamamlanması yapılır. Üreme hücrelerinde gerçekleştirilen mayoz bölünme, sonuç itibariyle dört hücrenin oluşumunu beraberinde getirirken kromozom sayıları ise işlemler neticesinde yarıya inmektedir. Erkeklerde sperm hücrelerinde başlayan mayoz bölünme işlemi kadınlarda ise yumurta hücrelerinde gerçekleşir.

Mitoz ve Mayoz Bölünme Ne İşe Yarar?

Gerek yapılan hücre gerek yapılma sebebi bakımından farklılıklara sahip olan mitoz ve mayoz bölünme ne işe yarar soruları da sıklıkla dile getirilmektedir. Eşeyli veya eşeysiz üremelerin gerçekleştiği canlılar için olmazsa olmazlardan olan bu işlemlerin yapılma gerekçeleri farklılık göstermektedir. Mayoz bölünme sayesinde hücrelerle yapının devamı sağlanmaktadır.

Önerilen Yazı » Tüp Bebek Nedir? Nasıl Yapılır? Özellikleri Nelerdir?

Neslin devam etmesi olarak da tanımlanmasında bir sakınca yokken farklı canlılarda ortaya çıkarılmaktadır. Mitoz bölünme ise vücutta onarımların olmasını ve büyüme işleminin devamını kazandırmaktadır. Gelişme süreçleri mitoz bölünmeyle olurken vücut hücrelerinde meydana gelmesi de bu yüzdendir. Hücrelerin hayatını devam ettirebilmesi için bölünmeye ihtiyacı bulunurken bölünmeler sayesinde ortaya çıkan eksikliklerin giderilmesi, iyileştirmelerin yapılması da söz konusu olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mitoz Mayoz Bölünme Nedir? Evreleri Nelerdir? Farkları Nelerdir?

0