Tüp Bebek Nedir? Nasıl Yapılır? Özellikleri Nelerdir?

Tüp Bebek Nedir?

Anne ya da baba olmak isteyen bireylerin umutlarını arttıran tüp bebek, son yıllarda hızlı bir şekilde popüler hale gelirken çeşitli şekillerde yapılabilmektedir. Tüp bebek kavramını kısaca ifade etmek gerekirse vücut dışı koşullar içerisinde kadın ve erkeğe ait üreme hücrelerinin buluşturulması ve döllenme işlemi yapılması olarak tanımlanabilir.

Tüp Bebek Verileri

Tedavi olarak da tanımı yapılabilen tüp bebek işlemlerinde erkek ve kadın üreme hücreleri alınmaktadır. Ardından 48 saatlik bir süre boyunca vücut sıcaklığına sahip ortamlarda bekletildikten sonra döllenmesi sağlanır. Cenin olarak da adlandırılan embriyo kadının rahmine yerleştirilir. İstatistiklere bakıldığında tüp bebek yapımı çok iyi sonuçlar vermektedir. Bu işlemlerin yapılmasının ardından %50 oranında bebek sahibi olunmaktadır.

Önerilen Yazı » 24 Yıl Bekleyen Donmuş Embriyodan Bebek Dünya’ya Geldi!

Hamile kalma sürecinin başarılı olunması sonrasında ise bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelme ihtimali %80 civarındadır. Ancak bazı nedenlerden dolayı düşük kalma riski de bulunmaktadır. Bazı ilaçların kullanılmasıyla hamile kalma oranı ve sonrasındaki süreç çok daha başarılı hale getirilebilir. 35 yaş altındaki kadınlar için 1 embriyo transferi yeterli olurken 35 yaş üstünde olunmasıyla 2 embriyo transferi yapılmaktadır. Kadın yumurtalıklarının uyarılması sağlayan birtakım ilaçlarının kullanımı da söz konusu olurken sonrasında tüp bebek sonucunda bebek sahibi olunabilir.

Tüp Bebek Özellikleri

Erkek ve dişi döl hücrelerinin alınmasıyla başlanılan tüp bebek işlemlerinde kendiliğinden döllenme olabileceği gibi bazı durumlarda insan eliyle de yapılabilmektedir. Gebe kalamayan kadınlarda uygulanan sağlıklı bir yöntem olurken kısırlık problemlerinde de tercih edilmektedir. Belirli bir sürecin takip edilmesiyle hamilelik ortaya çıkarken doğumlarda ise herhangi bir farklılık söz konusu değildir. Yumurtalıkların uyarılması ve sonrasında yumurta toplanması süreciyle birlikte yumurtaların spermle döllenmesi ve embriyo transferi aşamalarıyla gerçekleştirilmektedir.

Önerilen Yazı » 3B Biyo Yazıcı Nedir? Nasıl Çalışır? 3D Yazıcı ile Organ Üretimi

Tüp Bebek Ne İşe Yarar?

Özellikle çocuk hasreti çeken erkek ve kadınlar için son derece büyük öneme sahiptir. Tüp bebek özelliği itibariyle her zaman uygulanabilir. Sahip olunan vücut yapısına göre bazı değişkenlikler olabilirken başarılı olma ihtimalinin yüksekliği de tercih edilmesini beraberinde getirmektedir.

İnsanların anne ve baba olmasını önleyen tüm durumlardan kurtaran tük bebek tedavilerinde hayati risk durumu da yoktur. 1 sene boyunca düzenli cinsel ilişkiye rağmen hamile kalamayan herkes tüp bebek tercihinde bulunabilir. Bununla birlikte normal şekillerde hamile kalma durumu olmayan yaşça büyük kadınlarında tüp bebekle hamile olabilmesi söz konusudur.

Önerilen Yazı » Santrifüj Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

Tüp Bebek İçin Gerekenler

Kişinin yaşına göre tüp bebek tedavisi uygulanırken normal kilolarda olunması da çok daha kısa bir zamanda başarıya ulaşılmasını sağlayacaktır. Enfeksiyon yaşamış olma durumlarında risk boyutu olabilirken 45 yaşına kadar uygulanmasında bir sakınca yoktur. Ancak yine de 40 yaşından sonra tüp bebek yoluyla hamile kalma ihtimali çok daha düşüktür. Doktorlar tarafından önerilen ilaçların düzenli bir şekilde kullanılmasıyla tüp bebek ihtimali artacaktır. Bunun haricinde kişinin yoğun tempoya sahip olması, spor yapması veya hastalık geçirmesi durumlarının tedavi sürecinde olumsuz bir etkisi yoktur. Yazımızı yeni yöntem, araştırma ve çalışmalar çıktıkça güncelleyeceğiz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüp Bebek Nedir? Nasıl Yapılır? Özellikleri Nelerdir?

0