Gazaltı Kaynağı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

Bir ark kaynak yöntemi olarak da ifade edilen gazaltı kaynağı, 1920’li yıllarda ortaya çıkmış ve kaynak için gerekli olan ısıyı ergiyen bir elektrod ve iş parçası arasında oluşturan bir kaynak yöntemidir. Tükenmeye devam eden elektrod ifadesi bu yöntem de kaynak metalini oluşturmaktadır. Bu elektrod ile yapılan kaynak da, kaynak banyosuyla üretilen ark ve iş parçasının kaynak kısmına yakın tüm bölgeler gazlar tarafından korunmaktadır. Bu sayede atmosfer kaynaklı tüm zararlı etkilerden kaynaklanan bölge muhafaza edilebilmektedir.

Karışım gazlar ile de koruma söz konusu olurken kaynak bölgesinin tam olarak korunması gerekir. Çok küçük bile olsa bir hava girişi durumunda kaynak metalinde hata olma durumu ihtimal dahilindedir. Bundan dolayı işlem sırasında gazların tam koruma sağladığı kontrolü yapılmalıdır.

Önerilen Yazı » Havya Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar? Çeşitleri Nelerdir?

Gazaltı Kaynağı Ne İşe Yarar?

1920’li yıllarda geliştirilmekle günümüzde metal imalat sanayinde önemli ölçüde kullanılan bir işleyiştir. Çok yaygın olmasının en önemli sebebi sahip olduğu yarar derecesidir. Bununla birlikte bütün metal ve alaşımların bu metot kullanılarak kaynatılması söz konusudur. İşlemin sabit olduğu imkanlardan dolayı jeneratörlerin kullanılabilmesi de çok daha kolay olmaktadır. Normal metal ark kaynağına kıyaslandığında ise iki kat daha fazla verimli olmasıyla ekonomik açıdan da gözaltı kaynağı faydalıdır.

Normal metal ark kaynağıyla bir başka kıyaslamada ise kullanılan teknik öne çıkmaktadır. Düşük akım ile birlikte düşük voltaj ve küçük çaplı elektrotlar sayesinde kısa devre tekniğinin kullanımı da ihtimal dahilindedir. Böyle bir durumun oluşması halinde ise iş parçasına damlalar halinde metal transferi elektrottan olmaktadır. Elektrot ucunun dokunmasıyla birlikte ise kısa devre durumu oluşur.

Önerilen Yazı » Tungsten Nedir? Kullanım Alanları, Özellikleri Nelerdir?

Gazaltı kaynağı ne işe yarar sorusu yapılan karşılaştırmalarla yanıtlanırken aynı zamanda rahatlıkla imalat sanayi çerçevesinde tercih edilmektedir. Gazaltı kaynak yöntemleri arasında ilk olarak Tungsten Inert Gas olarak açılımı yapılan TIG Kaynağı’ndan bahsedilmektedir. Elektrot yerine wolfram kullanılırken arkın yüksek ısısıyla işlem yapılmaktadır.

Makineleri açısından farklılık söz konusu olurken bir başka kaynak yöntemi olarak da MIG kaynağı söylenebilir. Metal Inert Gas olarak ifade edilirken helyum, argon gazlarının karışımdan oluşan gazların koruyucu etkisiyle yapılmaktadır. İşlemlerde kaynatılacak gereçlerle koruyucu gaz arasında bağlantı bulunurken aynı zamanda ısı etki durumu da belirleyici olmaktadır.

Gazaltı Kaynağı Özellikleri

Ergiyen bir tel elektrotla iş parçasında arasında meydana gelen bir durum olmakla birlikte işlem sırasında ark, Helyum, Argon gibi koruyucu bir gaz atmosferi altında ortaya çıkar. Otomatik beslenen elektrot bir diğer yandan da dolgu malzemesi olarak yarar sağlamaktadır. Asal gazların yanı sıra, dezoksidanlarda mevcut olup osidasyon durumunun olmamasında katkı sunmamaktadır.

Normal bir ark kaynağı ile kıyaslandığında sıklıkla elektrot değişim durumu bu işlemde gerçekleşmemektedir. Bundan dolayı proses çok daha hızlı olurken aynı zamanda ekonomik yönü de vardır. Kaynak kirişi üzerinde herhangi bir nedenle cüruf durumu olmaması da gazaltı kaynağı özellikleri arasında sayılabilir. Bundan dolayı kaynak bölgesinde çok daha fazla bir şekilde metal biriktirilebilir. İyi yanları ark kaynağı gibi cüruf bırakmaz, arkın aksine döküm malzemelerde de kullanılabilir hatta genel olarak ark kaynağından daha sağlamdır. Kötü yanları ise taşınabilir boyutta olmamasıdır, torch’un uzunluğu kısıtlıdır (3m), rüzgar alan bir yerde zor yapılır, kaynatılacak malzemenin yağ boya gibi yanabilen maddelerden temizlenmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gazaltı Kaynağı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

0