Zihnimizi Kontrol Edebilir Miyiz?

Zihnimizi Kontrol Edebilir Miyiz?

Öncelikle zihin için belli bir açıklama yapmak gerekirse ve ne olduğundan bahsetmek gerekirse, beyin aktivitesine bağlı olmayan, fiziksel olmayan bir varlık olarak açıklanabilir. Bu yüzden zihin nerede sorusunun cevabı “beyinde” olarak söylenmektedir. Bazı bilim adamları zihnimizin kontrolü için bilinçaltına atma eğilimi tanımını kullanmaktadırlar. Zihin kontrolü; kişinin farkında olmadığı güdülerle, farkındalığın dışında olan bir şeydir. Hem bilinen belirli bir anın hem de baskı olan bir olayın anında ortadan kaldırılmasıyla sonuçlanır. Bu görüşü destekleyen birçok araştırma bulunmaktadır. Bu araştırmalar da kanıtlanmış olarak bilinmektedir.

Daha sonraları insanlar, istenmeyen düşünceler üzerinde zihinsel kontrol uygulama eğilimi ve çeşitli hastalıklar bulunmuştur. Bu hastalıklar da belgeler ile ispat edilmiştir. Zihin kavramını açıklamak için farkındalık, hayal gücü, zekâ, yargı, hafıza, dil gibi unsurları değerlendirmek önemlidir. Bunların ötesinde “kontrol etme” hareketini düşündüğümüz zaman irade ve özgür iradenin de devreye girdiğini görmekteyiz.

Zihin kontrolü sağlayabilmemiz mümkün mü sorusunun cevabını bulmak içinse zihin içinde yer alan bir kavramları, kendi içerisinde ayrı ayrı değerlendirmek ve benzerliklerini, farklılıklarını incelemek ve bu konu hakkında iyi düşünmek gerekir. Eğer düşünce hakkında irade sahibi olmak isteniyorsa, zihnin diğer boyutlarının üzerindeki etkileşimlere karşı nötr olmak çok önemlidir. En basitinden düşünmeniz gerekirse içgüdü ve duygulardan etkilenen düşüncelerin kontrolü kolayca sağlanamaz. İnsanlar neyi düşünmesi gerektiği konusunda belirli bir irade sahibi değildir. Dürtü ile yaşama eğilimlerinde duyguların etkilerini azaltma konusunda başarılı olamayan birinin, düşünce konusunda da ne kadar hükmedebileceği muallaktadır diyebiliriz.

Bu konu hakkında çeşitli sorular sorulabilir. Örneğin düşüncenin ne kadarını kontrol edebiliriz? Kontrol süreci ne kadar sürer? Gibi sorular ilk akla gelenler arasında yer almaktadır. Düşünce dünyasının en önemli kaidelerin birisi de dili ele almak olacaktır. Dil, aldığımız sınırları çizmekte ve gayet etkili bir rol oynamaktadır. Dilde olan kavramsal zenginlik, insanların soyut düşünce yapısı üzerindeki kontrolünü kolaylaştırır. Aynı zamanda da ufkunu arttırır. Hatta çoğu zaman öyle durumlar ile karşı karşıya kalırsınız ki duyguların üzerinde düşünüp onları tanımayı ve onlardan en az düzeyde etkilemeyi daha basit hâle getirir.

Önerilen Yazı: REM Uykusu Nedir? Nasıl Oluşur? Faydaları Nelerdir?

Zihin kontrolü için örnek vermek gerekirse bir kişinin davranışının veya söylediklerinin sizde belli duygulara neden olduğunu düşünelim. Bu duygular öfke, nefret, öfke ve sevinç olabilir. Duygularınızı anlatan kelimeler zihninizde canlanır ve içinde bulunduğunuz o durumu net bir şekilde ifade etmenizi, duygulardan veya davranışlardan yola çıkarak neyin doğru neyin yanlış olduğu, neyin güzel neyin çirkin olduğu hakkında net bir sonuca varmanızı sağlar. Bu şekilde hem duygu hem de düşünceyi tanımlarken başka zihinsel bir faktör olan yargı konusunda da olumlu sonuca varmak imkân dahilinde olacaktır.

Zihnimizi kontrol altında tutmak mümkün olmayan bir şeydir.

Konuyu başka bir noktadan ele aldığımızda, zihin kontrolü sayesinde insanların bazı hastalıklardan korunma yetisi olduğu bilinmektedir. En etkili olan yöntemler ise meditasyon, plasebo ve sinirsel geribildirim olarak bilinmektedir. Beyin, inanılmaz bir düşünce becerisine sahiptir. Aynı zamanda iyileştirici gücü de olduğu yönünde araştırmalar vardır. İnsanların toplu bir biçimde hayatlarını sürdürmeye başladıkları zamandan günümüze kadar birçok gelişme kaydedilmiştir. Bu gelişmelerden birisi de zihin kontrolü olarak bilinmektedir. Zihin kontrolünün farklı yöntemleri vardır. Bunlardan ilki seksüellik olarak bilinmektedir. Bireylerde zevk duygusundan yararlanarak onları istismar etmeye dayalı bir teknik olduğu bilinmektedir. Bir diğer yöntem parapsikolojidir.  Duyular dışında idrak kabiliyeti olarak bilinir. Bu olgunun gelecekte gerçekleşecek bir olaya bağımlı olduğu söylenmektedir.  Bir diğer yöntem kimyasal madde kullanımı olarak bilinir. Kişi üzerinde akla gelebilecek her türlü şeyi uygulayarak zihni kontrol etmek, fikirlerinde değişiklik yapmak, çevreye bakış açısını yeniden biçimlendirmekte oldukça etkin bir yöntemdir.

Zihin kontrolü, kesinlikle göründüğü kadar basit bir şey değildir. Beyniniz, onu istediğiniz zaman boşaltıp dolduracağınız bir dolap değildir. Bu sebeple iç huzurunuzu, önemi olan her şeyin merkezinde kalma yeteneğini ortadan kaldıran birçok duygu olması son derece önemlidir. Örneğin, anksiyete ve stresli dönemlerde çeşitli ruh halleri ile karşılaşabilirsiniz. Evde dönüp durarak rahatlayamazsınız ve ısrarlı bir düşünce sistemi, baş ağrısı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Böyle hissettiğiniz zamanlar içerisinde zihninizi boşaltmak adına çeşitli uygulamalar tercih edebilirsiniz. Hangi duygunun size baskı yaptığını bulun ve kafanızı dağıtmak adına hava alın. Basitçe uygulanabilecek ve istenilen sonuçlar kısmen sağlayacak en etkili zihin kontrol yöntemi bu şekilde açıklanabilir.

Önerilen Yazı: Araba Kullanmayı Öğrenen Fareler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zihnimizi Kontrol Edebilir Miyiz?

0