Elektronik Ateşleme Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

 

Klasik diğer ismiyle Bataryalı ateşleme sisteminde mekanik olarak çalışan parçalar olduğundan dolayı çabuk aşınırlar ve bakım gerektirirler. (Okuyabilirsiniz ⇒ Klasik Ateşleme Sistemi Nedir?) Kullanıcının bakım masraflarını azaltmak için elektronik ateşleme sistemleri geliştirilmiştir. Elektronik ateşleme sistemlerinde elektronik avans düzeni ile ateşleme zamanlaması kusursuzlaştırılmıştır. Mekanik ve vakum avans düzenekleri kaldırıldığı için bu sistemlerin çalışmasında oluşan kusurlar yoktur.

Gelişen teknoloji ile üretilen benzinli motorlarda mikroişlemcilerin kullanılmasıyla birlikte, sensörlerden gelen daha fazla parametre mikroişlemci hafızasına kayıtlı bilgilerle karşılaştırılıp motor çalışma şartlarına göre ateşlemenin yapılması sağlanmaktadır. Bu ise beraberinde yüksek performansı ortaya çıkarmaktadır.

Elektronik Ateşleme Sistemi Nasıl Çalışır?

Bu sistemde kam ve platinin yerine distribütöre bir sinyal jeneratörü adapte edilmiştir. Bu jeneratörü primer akımın fasılalı olarak açılıp kesilmesini sağlayan transistörü açıp kapayan voltajı üretir. Primer akım transistör tarafından kesildiği için yani metal metale mekanik temas olmadığından dolayı platinde olduğu gibi herhangi bir aşıntı ve oksidasyon meydana gelmez. Dolayısıyla herhangi bir voltaj kaybı da meydana gelmez.

Elektronik ateşleme sisteminin, klasik ateşleme sistemleri ile kıyaslandığında ortaya çıkan üstünlükleri;

  • Açılıp kapanan ve sürtünen parça yoktur. Bu, aşıntı olmamasını sağlayarak periyodik bakım ve ayar yapılması gereğini ortadan kaldırır. İstisnai durumlar dışında servis gerektirmediği için masrafsızdır.
  • Hareketsiz, yekpare bir parça olan transistörda (elektronik devrede) oksidasyon, yağ, kir gibi verim düşürücü etkiler meydana gelmez. Böylece primer devre akımı her zaman olabilecek en yüksek değerinde aktığı, temas direnci olmadığı için sekonder verimi de daima en yüksek olmaktadır. Sistem daha güvenli çalışmaktadır.
  • Yüksek devirlerde çalışmada klasik sisteme göre daha verimlidir. Çünkü kam açısında devirle birlikte azalma görülmez. Sistemin içerdiği Kam Açısı Düzenleme Devresi devire göre uygun değerde primer devre akımı akma süresi sağlar.
  • Transistörün primer devreyi açıp kapaması platinle kıyaslanmayacak kadar kısa sürede gerçekleşir. Bu olay endüksiyon bobinin verimini artırmaktadır.
  • Bazı tip elektronik ateşleme sistemlerinde Elektronik avans düzeni ile ateşleme zamanlanması da kusursuzlaştırılmıştır. Mekanik ve vakum avans düzenekleri kaldırıldığı için bu sistemlerin çalışmasında oluşabilen kusurlar elektronik ateşlemelerde yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elektronik Ateşleme Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

0