Takograf Nedir? Ne İşe Yarar? Hangi Araçlarda Zorunludur?

Takograf, farklı modelleri bulunmakla birlikte 3500 kilogram ve üzeri kapasiteli yük araçlarında kullanımı zorunlu bir cihazdır. Sürücülerin trafik denetimlerinde detaylı bir şekilde bilgi alınabilmesi bu cihazlarla sağlanmaktadır. Aracın sahip olduğu hızı, aracın kullanım süresi ve sürücünün dinlenme süreleri takograf sayesinde bilinebilirken sürücü kimlik bilgileriyle kayıtlı olarak cihazda veriler bulundurulmaktadır.

Takograf Ne İşe Yarar?

Avrupa Birliği çerçevesinde uygulamaya konulan bir sistem olan takograf cihazı aynı zamanda sürücü, araç ve trafik güvenliğini sağlama amacı taşımaktadır. Cihazların tamamı mühür altına alınırken aynı zamanda aracın kim tarafından ne zaman ve ne sürede olduğu da öğrenilebilmektedir. Cihaz üzerinde yapılacak oynamaların tespit işlemlerinde ise ağır cezalarla karşılaşılmaktadır.

Önerilen Yazı » Temperli Cam Nedir? Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

Takograf Kim Kullanır?

17 ya da daha yüksek sayıda yolcu taşıyan otobüs, midibüs, minibüs gibi toplu taşıma araçlarıyla birlikte yük taşıma işlemlerinde kullanılan kamyon ve kamyonetlerde takograf cihazı kullanımı zorunludur. Kayıt ve takip cihazı olarak da tanımlanması söz konusu olan cihazlarla aracın kim tarafından kullanıldığı bilgisine ulaşılmaktadır. Hangi zaman aralığında maksimum hızın aşılma durumları da kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Buna ilave olarak belirli zaman dilimlerinde sürücünün dinlenip dinlenmediği de yine kayıt cihazıyla kontrol edilebilir. 

Takograf Kullanım Özellikleri

Gelişmiş bir teknolojik cihaz olmakla birlikte sürücü kayıtlı bir şekilde tüm araç bilgileri saklanmaktadır. Hareket süresi içerisinde aracın sahip olduğu maksimum hız, dinlenme süresi, araç kullanım süresi bir hayli detaylı olarak gösterilebilirken gösterge ya da mini yazıcı üzerinden raporlandırma yapılabilir, grafik çıktı alınabilir. Sürücünün seyahat boyunca planlaması takograf cihaz özelinde gerçekleştirilmektedir. Böylelikle yorgunluk sorunu ortadan kalkarken hız limitlerin geçilmemesi de sağlanır. Trafikte can ve mal güvenliğinin arttırılmasında önemli bir etken olan cihazların kullanılmaması ise beraberinde yasal işlemlerin başlatılmasını da gerektirmektedir.

Önerilen Yazı » Hibrit Araba Nedir? Nasıl Çalışır? Özellikleri Nelerdir?

Takograf Kayıt ve Takip İşlemleri

Takometre olarak da ifade edilebilen takograf ile sürücünün yapmış olduğu hemen hemen tüm işlemler kayıt altına alınmaktadır. Taşıtın hareket etmesiyle birlikte “sürüş modu” devreye girerken hız ve hareket süreleri de ölçülmektedir. Aracın kat ettiği mesafeyle birlikte araç hızı, sürüş zamanı, dinlenme süreleri kayıt altına alınarak gerekli olduğu zamanda uyarı verilmektedir.

Böylelikle sürücünün çok daha dikkatli ve güvenli bir şekilde taşıtı kullanması söz konusu olurken ortaya çıkabilecek tüm olumsuz durumlardan da korunma imkânı vermektedir. Sadece yük taşıma işlemlerinde değil, otobüs ya da minibüs gibi yolcu taşımalarında da kullanımı zorunlu olan takograf cihaz sayesinde trafik işlemlerinin yapılması da kolaylaşmış durumdadır.

Ancak herhangi bir sebeple cihazın çalışmaması ya da çalıştırılmaması durumlarıyla cihaz bilgilerinin değiştirilmesi suç kapsamında değerlendirilmektedir. Bundan dolayı kullanımına dikkat edilmeli ve titiz davranılmalıdır. Böyle bir durumun anlaşılması halinde ise para cezalarıyla birlikte araçla ilgili de yüksek oranlı cezalar verilebilir, aracın kullanımı kısıtlanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Takograf Nedir? Ne İşe Yarar? Hangi Araçlarda Zorunludur?

0