Süperşarj Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Günümüzün teknolojisinin hızla akıp gitmesiyle birlikte yeni motorlar kadar motorların sorunları da hızla artmaktadır. Motor verim güçlerinin artırılması ve daha hızlı şarj özelliklerin kazandırılması adına yapılan atmosferik düz motorlar belli bir ölçüye kadar dayanabiliyorlar. Bu yüzden yaşanan sorunların giderilmesi adına yardımcı destek üniteler basit mekanizmalardan esinlenerek günümüz motorlarına ekleniyorlar. 

Basit bir mantıkla motor ünitelerine ne kadar hava çekilebilirse o kadar da verimlilik artıyor. Süperşarj sistemi de bu basit mantıktan yola çıkarak bulunmuş. Süperşarjın buradaki görevi ise yüksek hava çekimi ve basıncın oluşturulmasındaki aracılık eden sistem arasında görevi almasıdır. Süpersarj sistemleri belli ölçülere dayanarak bir yerden sonra devreye sokulmaktadır. Bunların nasıl işlediği hakkında bilgileri de aşağıda belirteceğiz.

Ayrıca bakınız: Turboprop Motor Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Süperşarj Nedir?

Süperşarj için bir ifade yazmak istersek, ona kısaca anormal yüklemeler diyebiliriz. Araçların marş ile devreye girdikten sonra motora yeteri kadar güç sağlanması ve işleyişi kolaylaştırmak adına depodan yakıt ve havayı çekerek homojen karışımıyla birlikte silindir içerisine gönderilmektedir. Burada yer alan silindir sıkıştırma durumunu, işlevin son aşaması yani yakılma durumunu gerçekleştiriyor. Aslında genel özet şeklinde geçersek uygulama silindir içerisinde yer alan karışımları daha kızgın ve agresif hale getirmektedir. 

Süperşarj Nasıl Çalışır?

Süperşarj, genellikle iş yoğunlukların yüksek olduğu ve suya ihtiyaç duyulan su pompaların kullanıldığı alanlardan esinlenerek üretilmiştir. Su pompası yüksek güçle sağlamış olduğu su kuvvetleri fiziksel kaldırma kuvveti ile sıkıştırarak istenilmekte olan yere saniyeler içerisinde gönderimiyle bilinmektedir. Maddenin iletilme yöntemiyle çalışmasını yürütmekte olan su pompası bizlere Süperşarj sistemin ortaya çıkarmasına olanak sağlamıştır. Maddenin itme gücünü maksimim seviyeye getirerek şekillendiren bu araçlar kullanılan alanlarda daha yüksek verim gücünü elde etmemize olanak tanıyor.

Ayrıca bakınız: Hava Filtresi Nedir? Ne İşe Yarar? Çeşitleri?

Motorun daha hızlı seviyelerde araç ünitelerinde kullanılabilmesi için hacim ve ağırlık alanlarından kaçınılmak istenilmektedir. Aslında motordan daha iyi verim alınabilmesi içerisinde yer alan hacim alanının büyütülmesine bağlıdır. Bunu dezavantaj olarak gören araç üreticileri diğer alışım çeliklerin hafifliğine kaçarak durumu dengelemeye çalışmaktadırlar.

Süperşarj Ne İşe Yarar?

Aslında Süperşarj sistemleri turbo motorlarla benzetilebilmektedir. Burada her iki sisteminde araçların daha hızlı seviyelere ulaşması ve sorunsuz şekilde kullanıcıları istediği konuma ulaştırmalarıdır. Fakat sistemleri birbirinden ayırmaya yoğunlaşan bazı belli başlı durumlar boy gösterebiliyor. Sonuç olarak Süperşarj sistemi motora daha fazla havanın ulaşmasını sağlayan bir araçtır. Yani parça emme manifoldu bölümüne yerleştirilerek daha yüksek seviyede işlem almasına olanak tanıyor. Uygulamanın işlemi ve yapısı diğer araç konforlarına göre daha kolay ve basittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Süperşarj Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

0