Japonlardan Önemli Buluş: Telefon Camları Kırılmayacak!

The Guardian’ın paylaştığı habere göre Japon bilim insanları, belki de Dünya’da insanların telefonları için en çekindiği sorunu çözmüş olabilir. Japon bilim insanlarının yaptığı bir çalışma sırasında camların kırılmasına karşı direnç gösteren ve aynı zamanda kendini iyileştirebilen bir polimer buldular. Bu polimeri kullanarak yaptıkları testlerde başarılı sonuçlar elde ettiler.

Telefon camlarına yönelik yapılan projelerle, bir çok yol katedilmişti. Lakin onların kırılmasına karşı herhangi bir çalışma işe yaramamıştı. Lakin yapılan son buluş ile bu değişecek gibi duruyor. Polimer, yani moleküllerin devamlı olarak birbirini takip ettiği makro bileşenler olarak geçer. Tokyo Üniversitesi’nde çalışan Japon bilim insanları da, kendi kendini iyileştirebilen polimer bir maddeyi bulduklarını açıkladı.

Profesör Takuzo Aida ve ekibi yaptığı çalışma ile Polyether-Thioureas olarak adlandırılan bir polimer keşfetti. Bu polimer camın, uygun koşullarda kendi kendini iyileştirebilir bir yapıya olduğu görüldü. Polimerin oda sıcaklığının biraz altında uygulanan baskı ile birbirine kenetlendiği farkedildi. Bu çalışmanın ilerleyen dönemlerde telefon camlarının kırılma sorununun önüne geçmesi beklendiği de açıklandı. Ayrıca cam ürünlerinden daha farklı nesnelerde üretilebileceği görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Japonlardan Önemli Buluş: Telefon Camları Kırılmayacak!

0