IBM ve Sony Dünya Rekoru Kırarak Avuç İçi Kadar Bir Şeride 330 Terabayt Veri Depoladı!

Ars Technica’da yayınlanan bir yazı da Amerikan teknoloji şirketi IBM, Japon elektronik şirketi Sony ile ortaklaşa 1 inç kare yani 6.4 santimetrekare boyutunda bir manyetik bant üretti. Bu bantın en önemli özelliği ise dünya rekoru kırarak 330 terabayt veriyi depolayabiliyor.

Özel olarak üretilen bant, manyetik katmandan oluşuyor. 6.4 santimetre kare ile avucunuzun içi kadar bir boyuta sahip. Toplam da 330 terabayt veriyi depolayabilmesi ile birim alan başına depolanan veri bakımından Dünya rekoru kırdı. Böylelikle manyetik bant, bundan önce Seagate tarafından üretilen 60 terabaytlık bantları geçti.

Nasıl oldu da bu kadar büyük bir veriyi depolayacak bir teknoloji geliştirdiler diye düşündüyseniz. Bu ilginç artışın altında yeni geliştirilen bir teknolojinin olduğu belirtildi. Sony’nin taşıyıcı bandı sıvı formdan kalıba dökme yerine sıçratarak çökeltme tekniği ile üretmesi. Böylelikle banttaki manyetik taneciklerin birbirlerine uzak düşmeden (yüzlerce nanometre), sadece birkaç nanometre aralıklarla yerleşmesi sağlanmış. Bu da manyetik bandın daha fazla sinyal taşımasına olanak sağlamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

IBM ve Sony Dünya Rekoru Kırarak Avuç İçi Kadar Bir Şeride 330 Terabayt Veri Depoladı!

0