Rulman Nedir? Ne İşe Yarar? Çeşitleri Nelerdir?

Bu yazımızda rulman nedir, rulman ne işe yarar sorularına cevap arayarak rulmanlar hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Rulman, birbirine göre farklı yönlerde dönen parçaların bu hareketi minimum sürtünme ile yapmasını sağlayan, daha az güç harcanarak, daha yüksek devirlere çıkabilmesine olanak sağlayan bir makine elemanıdır.

Temel olarak 4 farklı ana parçanın bir araya gelmesiyle meydana gelen, farklı boyutlardaki yataklar ve şaftlar için değişik ölçülerde üretilebilen millerin yataklanmasında kullanılırlar.  Rulmanlar çok hassas makine elemanları oldukları için üretimleri yüksek teknoloji ve titizlik gerektirir. Bunun yanında rulmanlardan yüksek verim almak için doğru rulmanın seçilmesi gerekir.

rulman-nedir

Önerilen Yazı » Rulman Çeşitleri ve Sınıflandırılması

Dairesel veya eksenel hareketle iş yapan veya çalıştırılan birçok makinede rulmanları görebilirsiniz. Yukarıda yer alan resimde, direk sistemin içinde kullanılan resmi göreceksiniz. Direk sistemin içinde yer alan bir iç halka ve bir dış halkanın iç içe geçirilmesiyle oluşturulmuş basit bir rulmanı görmektesiniz. Bu halkaların birbiri içerisinde rahatça dönebilmesi içinse, ara kısıma yerleştirilmiş bir dizi makara serisi bulunur.

Bu makaraların hepsinin aynı boyut ve pürüzsüzlükte çok hizalı ve düzgün şekilde yerleştirilmesi rulmanın kalitesi ve ömrü açısından hayati önem taşır. Teknolojisi en yüksek fabrikalar doğal olarak en kaliteli rulmanları rahatlıkla üretebilmektedir. Rulmanları önemli kılan ise, verilmesi gereken hareketin mümkün olan en az sürtünmeyle yani güçten en az ödün verilerek iletimini sağlamaktır.

Rulmanlara herkesin anlayabileceği bir örnek vermek gerekirse, bisiklerlerin tekerlek merkezinde jantın bağlı olduğu milin üzerinde rulman yer alır. Bu rulmanlar tekerlek milinin yataklanmasıyla tekerleğin ekseni etrafında rahatça dönebilmesini sağlamaktadır. Bu noktada rulman ne kadar kaliteli ve sürtünmesiz olursa, pedallardan bisiklete iletilen hareket de o denli kolay olacaktır. Bisikletlerde kullanılan bu rulmanlar yandaki resimdeki gibi makaralı değildir, bunlar bilyalı rulmanlardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rulman Nedir? Ne İşe Yarar? Çeşitleri Nelerdir?

0