Aks (Dingil) ve Mil Nedir? Ne İşe Yarar?

Akslar

Akslar ve miller benzer elemanlar olmakla beraber aralarında fonksiyon bakımından fark vardır. Akslar kasnak, tekerlek, halat makarası vb. gibi elemanları taşırlar ve esas olarak eğilmeye zorlanırlar. Aksların görevi duran veya dönen makine elemanlarını taşımak ve bu elemanlara gelen kuvvetleri takılı oldukları yatak üzerinden gövdeye iletmektir.

Akslar sabit veya dönen akslar olmak üzere iki farklı şekilde kullanılır. Sabit akslarda sadece üzerindeki tekerler döner, bu nedenle sabit akslarda meydana gelen eğilme gerilmesi statik ve titreşimlidir. Üzerlerine tespit edilen elemanlar ile birlikte dönen akslarda meydana gelen eğilme gerilmeleri ise tam değişkendir.

akslar

Önerilen Yazı » Kasnak Nedir? Ne İşe Yarar? Çeşitleri Nelerdir?

Miller

Miller genellikle dönen, içi boş veya dolu olan, dairesel kesitli, boylarına göre çapları küçük olan makine elemanlarıdır. Miller, dişli çarklar, kayış kasnakları, zincir dişlileri, volanlar vb. gibi elemanlar için taşıyıcı olmakla beraber ana görevleri güç iletmektir. Bu nedenle millerde eğilme gerilmeleri ile birlikte burulma gerilmeleri meydana gelir. Gemi pervanesini taşıyan millerde olduğu gibi, bazı millerde eğilme ve burulma gerilmelerinin yanı sıra eksenel doğrultuda zorlamalarda söz konusu olabilmektedir.

miller

Önerilen Yazı » Sonsuz Vida (Dişli) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Aks ve Mil Malzemeleri

Aks ve millerin üretiminde kullanılan malzemeler St42, St50, St60 ve St70 çelikleridir. Büyük yüklerde veya yüzey sertleştirmenin gerekli olduğu hallerde ıslah çelikleri (C35, 40Mn4, 34Cr4) taşıtlarda ise sementasyon çelikleri (16MnCr5, 20MnCr5, 18CrNi8) çok kullanılan malzemelerdir. Bazı yerlerde örneğin değirmenlerde ağaç miller, tuzlu sularda bronz miller kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aks (Dingil) ve Mil Nedir? Ne İşe Yarar?

0