Tork Nedir? Beygir Gücü Nedir? Ne İşe Yarar?

Tork Nedir?

Araçların özelliklerinden bahsedilirken sıklıkla dile getirilen tork ve beygir güçleri çoğu zaman birbirine karıştırılmaktadır. Her ne kadar birbiriyle doğrudan bir ilişkisi olsa da ifade ettikleri anlamlarıyla bakımından farklıdırlar. Çekiş gücü ya da döndürme kuvveti olarak da tanımlanabilen tork, aracın motorundan tekerleklere gelen güçle anlaşılmaktadır. Aracın motorunda krank milinin bir dakika içinde yaptığı dönüş sayısına göre tork gücü ortaya çıkmaktadır. Dönüşlerin az ya da çok olması ise aracın çekiş gücünün belirlenmesinde rol oynar.

Motorun çok daha güçlü olması ve hızlı bir şekilde dönmesiyle gücün tekerlekleri itme kuvveti oluşmaktadır. Bu durumda ani kalkışlarda tork etkisini ortaya çıkarır. Genellikle bu durumla yokuş yukarı çıkan araçlar için geçerli olmaktadır. Eğer aracın yokuş çıkarken sorun yaşamaması söylenirken bu husus tork kuvvetiyle alakalıdır. Torkun iyi olması durumunda aracın çekişinde hiçbir sorun olmayacaktır.

Önerilen Yazı » Diferansiyel Nedir? Ne İşe Yarar?

Motorlara Göre Tork Güçleri

Araçların sahip olduğu motorların karşılaştırılması da tork etkisini ortaya çıkarabilir. Dizel ve benzinli motorlara sahip araçlar arasında yapılacak ufak bir kıyaslamada tork etkisi çok daha iyi bir şekilde hissedilebilir. Bilindiği gibi dizel araçların motorlarında piston kolu çok daha uzundur. Bundan dolayı da daha yüksek bir dönüş kuvveti söz konusudur. Haliyle tork gücü de fazla olacaktır. Dizel araçlı motorların tork gücünün fazla olması ise yakıt tüketiminin daha düşük seviyelerde kalmasını mümkün kılar.

Beygir Gücü Nedir?

İngilizce olarak Horse Power (HP) olarak ifade edilen beygir gücü, aracın 1 saniye içinde 1 metre hareket ettirilebilmesi için gerekli olan güç miktarını temsil etmektir. 75 kilogram ağırlığa sahip araçlar üzerinden işlemler yapılırken ilk olarak James Watt isimli bir mühendis tarafından kullanılmıştır. Aracın doğrudan sahip olduğu hız olarak da açıklanırken tork ile olan farkı da buradan gelmektedir.

Tork ile Beygir Gücü Özellikleri

Tork yukarıdaki resimde de görüldüğü üzere uygulanan kuvvet ile uygulanan yer ile kuvvet arasındaki mesafenin çarpımına eşittir. Burada mesafenin artmasıyla uygulanan kuvvetin azalacağı tersi olarak mesafenin azalmasıyla kuvvetin artacağı görülebilir. Araçlar da ise tork gücü hakkında bilgi sahibi olmak için ne kadar düşük seviyede yüksek hıza ulaştığı gözlemlenebilir. Ayrıca yokuş sürüşlerinde çok daha iyi bir performans göstermesi de doğrudan tork gücüyle alakalı olmaktadır. Beygir gücü fazla oran araçlar ise çok daha yüksek hıza ulaşabilmektedir.

Önerilen Yazı » Diferansiyel Nedir? Ne İşe Yarar?

Tork ile Beygir Gücü Farkları Nelerdir?

Tork olarak ifade edilen husus çekiş kuvveti anlamı taşırken beygir daha ziyade aracın hızıdır. Çalışır vaziyette olan aracın tork gücü devir göstergesinden öğrenilir, beygir gücü ise hız göstergesiyle alınır. Tork gücü yüksek araçların çok daha hızlı olduğunu söylemek ise başlı başına yanlış olacaktır. Çünkü km eksenli ulaşılacak hızlarda tork gücü değil, beygir gücü baz alınır. Bundan ötürü yarış araçlarının beygir gücü çok daha fazladır. Bu sayede çok daha hızlı gidilebilirken ilk kalkışlarda dahi etkisi görülebilir. Tork gücünün yüksek olmasıyla beygir gücünün doğru orantılı olduğunu söylemek de pek mümkün değildir. Yazımıza katkı sunmak isterseniz, alt taraftaki yorum kısmından bize yazabilirsiniz.

4 thoughts on “Tork Nedir? Beygir Gücü Nedir? Ne İşe Yarar?

 • 24 Mayıs 2020 tarihinde, saat 04:53
  Permalink

  Şimdi 150 beygirlik bir aracı 400 beygire yükselttiğim zaman tork düşermi yani araç yük taşımada zorlanırmı yük taşırken yada yokuş çıkarken sorun olurmu

  Yanıtla
 • 22 Aralık 2020 tarihinde, saat 21:26
  Permalink

  Üstad, sizinde bazı kelimelerinizde “harf yanlışlıkları” olmuş. Eleştirirken daha dikkatli olmalısınız.

  Yanıtla
 • 30 Temmuz 2021 tarihinde, saat 09:14
  Permalink

  Iki isciden biri tek seferde 50 ser kiloluk cuval tasiyabiliyor ve dakikada 4 kere 6. Kata bu cuvallardan cikartabiliyor.
  Tork: 50 – Beygir: 50 x 4= 200

  Digeri tek seferde 100 er kiloluk cuval tasiyabiliyor ve dakikada 2 kere 6. Kata bu cuvallardan cikartabiliyor.
  Tork: 100 – Beygir: 100 x 2 = 200

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tork Nedir? Beygir Gücü Nedir? Ne İşe Yarar?

4