Doğalgaz Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

Doğalgaz Nedir?

Renksiz ve kokusuz olan doğalgaz, metan ve etan gibi hidrokarbonlardan meydana gelen yanıcı bir gazdır. Çevre kirliliği açısından değerlendirildiğinde en iyi çözümlerden birisi olurken ısıtma ihtiyaçlarının karşılanmasında da değerlendirilmektedir. Binlerce yıllık kaya boşluklarının arasında sıkışmış olan doğalgazların çok büyük bir kısmını metan oluşturmaktadır.

Son yıllarda kullanım oranı en fazla artan yakıt ürünlerinden olması da rezervlerle kullanım alanları konusunda paralellik oluşmasını sağlamaktadır. Özellikle gelişen teknolojiye bağlı olarak kullanımı arttığı da söylenebilir. Günümüzde kalkınma ve gelişmişlikle aynı doğrultuda kullanım imkanına sahip olunduğu da belirtilmektedir. Yani, gelişmiş ülkelerde kullanılan doğalgaz tüketimi çok daha fazladır. Bunun en önemli teşviklerinden bir tanesi de çevreci yapıya sahip olmasıdır kuşkusuz.

Doğalgaz Özellikleri

Renksiz ve kokusuz olmasının yanı sıra, çok uzun yıllar bekletilerek açığa çıkan doğalgaz özellikleri açısından da kullanılmaktadır. Çünkü küresel ısınma ya da ozon tabakası sorunlarında çok daha çevresel olmasından dolayı kömür yerine kullanımı teşvik edilmektedir. İklim değişikliklerinin önlenebilmesi adına da kullanımı bulunmaktadır. Nemsiz olmakla birlikte havadan hafif olma özelliğine de sahip olan doğalgaz, karbon monoksit içermemektedir. Bundan dolayı zararlı olduğunu söylemek söz konusu değildir.

Önerilen Yazı: Biyogaz Nedir? Biyogaz Üretimi

Standartlara uyulması halinde diğer yakıt türlerine göre çok daha ekonomiktir. Ayrıca çok amaçlı kullanıma sahip olması da her zaman için ilk tercih olmasını beraberinde getirmektedir. İşlenmesinin sonrasında kullanımı temiz bir yakıt olmasından ötürü de cihazların arızalanması çok düşük ihtimallidir. Bakımlarının yaptırılması halinde daha ekonomik şekillerde yararlanılmaktadır. Modern doğalgaz kazanlarının kullanımı daha ziyade otomatik kontrol sistemleriyle gerçekleştiği için tehlikeli olma durumları da bulunmamaktadır. Yüksek konfor sağlayan doğalgaz kullanımı tasarruf etmek isteyenlerin de ilk tercihi konumundadır.

Doğalgaz Nerelerde Bulunur?

Dünyanın çok farklı coğrafyalarında çıkartılan doğalgaz rezervlerinin 150 Trilyon m3 düzeyinde olduğu hesaplanmaktadır. Ancak günümüzde bu toplam rezervin sadece %15’i kadarı işletilmektedir. Bununla birlikte Rusya-Sibirya, Kanada ve Orta Doğu ülkeleri doğalgaz kaynakları açısından zengindir. Rezerv ömrü olarak incelendiğinde Orta Doğu ülkeleri 130 yıllık kullanımı sağlamaktadır. Sonrasında ise Avrasya ülkeleri gelmektedir. Kuzey Avrupa Ülkeleri de doğalgaz üretimi açısından değerlidir. Bununla birlikte Japonya gibi Asya Pasifik ülkeleri de doğalgaz açısından zengindir. Afrika ve Kuzey Amerika ülkeleri sıralamanın en altında bulunurken Güney Amerika’da var olan doğalgaz kaynakları ise oldukça azdır. Arap ülkelerinde üretimin fazla olması da kontrol durumunu beraberinde getirmektedir.

Önerilen Yazı: Biyodizel Nedir? Ne İşe Yarar? Üretimi ve Kullanım Alanları

Ülkeler bazında değerlendirme yapılması gerekirse İran, Suudi Arabistan, Norveç, ABD, Çin ve Rusya en büyük doğalgaz üreticisi ülkeler arasında gelmektedir. Bununla birlikte üretim aşamalarının oldukça maliyetli olması da gelişmemiş ülkelerin rezervlerinin düşük seviyelerde kalmasına sebebiyet vermektedir. Dünyanın en popüler enerji kaynaklarından birisi olurken sanayi sektörlerinde kullanılan doğalgaz, ısınma ve sıcak su teminiyle ocaklarda da kullanılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğalgaz Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

0