Dünya’nın İlk Moleküler Robotu Geliştirildi

İngiltere’den heyecanlandıran bir çalışma geldi. Manchester Üniversitesi’nde çalışmalar yapan bir bilim insanları, yapay zeka ile desteklenen Dünya’nın ilk moleküler robotunu geliştirdiklerini açıkladı. Moleküler ne demek diye düşündüyseniz, bu geliştirilen ve azot, hidrojen, karbon ve oksijen atomlarının karışımından oluşturulan robotun görevi bir dizi molekül oluşturmak olacak.

Araştırmacılarını istediği şekilde kimyasal reaksiyonlar geliştirecekler. Manchester Üniversitesi’nden Profesör David Leigh, bu kimyasal reaksiyon görevlerinden bahsederek robotları tanıttı. Robotlar içimizde çeşitli görevlerde çalışacak. Kimisi molekül için gerek enerji ve besinleri sağlarken, diğeri moleküllerin bağlanması için gereken şeyleri yerine getirecek. Böylelikle hepsinin yaptıkları birleşerek moleküleri oluşturacaklar ve kimyasal reaksiyonları gerçekleştirecekler.

Robotların her biri istenilen görevi yapabilecek şekilde farklı farklı programlanmışlar. Şimdi yapılan moleküler dizisi oluşturmaktan daha fazla şeyler yapmak için çalıştıklarını belirttiler. Atom boyutundaki bu robotları zihnimizde canlandırmamız zor olabiliyor. Özel mikroskop ve görüntüleme cihazları ile görülen bu robotların gelişmesiyle çok farklı alanlara kayacağımızı gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya’nın İlk Moleküler Robotu Geliştirildi

0