Yakın Zamanda Hayatımıza Girecek 5 Teknoloji

Gelecekte Hayatımıza Girecek Teknolojiler

Her gün yeni bir teknolojik gelişmeyle uyanıyoruz. Gelecekte neler yapılabileceğini, neler ile karşılaşabileceğimiz hakkında çeşitli yazılar ve araştırmalar yapılıyor. Bu yazımızda biz de bu araştırmalardan çıkan ve hayatımızı girmesi muhtemel olan 5 teknolojiyi sizler için hazırladık. Yapay solungaçlardan, sanki yanındaymışsın gibi hissetmeyi sağlayan holografik televizyonlara kadar ilginç teknolojiler ile karşılaştık.

Yapay Solungaçlar

İnsanların bazıları kuşlar gibi uçmayı isterken bazıları balıklar gibi denizin altında yüzmek istiyor. Su altında nefes alma çoğumuzun isteklerinden biri. Böyle olunca balıklardan ilham alınarak solungaçlı yapılar üzerinde çalışmalar yapılıyor. Onlardan birisi de İsrail’de mucit Alon Bodner tarafından tasarlanan AFish prototipi. Bu prototip insanların, balıkların solungaçları gibi sudan oksijen üreterek su altında nefes almalarını sağlayacak.

Güneşten Koruyucu Haplar

Duyduğunuzda ilginç gelebilir lakin güneşin yararı olduğu kadar bildiğimiz veya bilmediğimiz bir çok zararlı özelliği var. Bir araştırma da güneş ışığına maruz kalan insanların derilerinde yanma ve sarkma olduğu görüldü. King’s College da yapılan araştırma da ortaya çıkan hap ile güneş kremine gerek kalmayacak şekilde güneşin etkilerinden koruyan hap geliştirildi. Tabi şuan testler yapılıyor. Beş yıl içinde hayatımıza gireceği de ayrıca belirtildi.

Önerilen Yazı: Holografi Nedir? Nasıl Çalışır?

Holografik TV

TV’ler ilk çıktığında tam anlaşılmasa da sonradan hayatımızı derinden etkileyen en önemli araçlar oldu. Böyle olunca televizyonlar sürekli geliştirilerek hayatımıza sokuluyor. Yakında LED’ler ve HD TV’ler yerini holografik televizyonlara bırakacak gibi duruyor. Amerika’daki MIT araştırmacıları, saniye de 50 Gigapiksel ile gerçek dünya ile holografik görüntü oluşturan elektronik çipler arasında çalışıyorlar.

Ev için Kablosuz Elektrik

Kablosuz elektrik! Belki de insanların en çok istediği çalışmalardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Elektriği kablosuz olarak ileten birçok ürün yapıldı. Lakin bunlar daha çok ürünlerin bataryalarını doldurmak için oldu. Lakin bütün olarak bir eve elektrik sağlayacak elektrik kümeleri çalışmaları yapılmaya başladı. Amerika’daki MIT üniversitesinden Marin Soljacic tarafından başlatılan araştırmaya göre özel elektromanyetik dalgaları kullanarak elektrik enerjisinin aktarılması sağlandı. Şuan ise aynı frekansta titreşen nesneler arasında elektrik iletimini sağlamak olduğunu açıkladı. Bu da düzgün bir şekilde gerçekleşirse kablosuz elektrikli evler de artık bilim kurgudan gerçeğe dönebilir.

Sürdürülebilir Reaktörler

Kulağa ilginç gelebilecek bir çalışma da sürdürülebilir reaktörler. Buradaki sürdürülebilir ifadesi Japonya’da yaşanılan felaket gibi kötü sonuçların yaşanmasına neden olmayacak reaktörlerin yapılmasıdır. Mesela şuan kullanılan füzyon reaktörlerinin çoğu sürdürülebilir değil. Enerji çok önemli işte bu yüzden ABD, AB, Rusya, Japonya, Hindistan, Güney Kore ve Çin sürdürülebilir füzyon reaktörü için beraber çalışıyor.

Önerilen Yazı: Dünya Tarihinde Yaşanmış Dönüm Noktaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yakın Zamanda Hayatımıza Girecek 5 Teknoloji

0