Tesla Powerwall Elektrik Faturasını Yüzde 90 Azalttı

Tesla Powerwall Elektrik Faturasını Yüzde 90 Azalttı

Elon Musk’ın sürücüsüz elektrikli araç, tüp ile hızlı yolculuk gibi yenilikçi projelerinden birisi olan Tesla Powerball, 2015 yılında piyasaya sürülen evler, iş yerleri gibi alanlarda kullanılan bir dizi yenilenebilir lithium-ion pil paketleridir. İsveçli bilim insanlarının güneş enerjisini sıvılaştırdığı haberini (Tıklayarak Ulaşabilirsiniz) paylaşmıştık. O çalışmayı da Tesla’nın desteklediğini öğrendik. Bilimsel çalışmalar, üstüne kata kata büyümektedir. 

Bu alanlarda ister şebekeden, isterse güneş enerjisinden enerji depolamasını sağlayan Tesla Powerwall, pilot program kapsamında 500 eve kurulmuştu. Evine Tesla Powerwall kuran ilk Avustralyalı olan Nick Pfitzner, bir yıl sonra elektriğe harcadığı paranın yüzde 90 oranında azaldığını fark etti. İlgili yılın ilk çeyreğinde elektriğe 572 dolar harcayan aile, ertesi sene aynı dönemde ise elektriğe sadece 45 dolar harcamış. Bu rakam ilk başta bize de biraz tuhaf gelse de alt tarafta belirttiğimiz kaynaklarda ve yabancı haber sitelerinde yazıyor.

Powerwall, ailenin kullandığından fazla enerji toplayınca, bu enerjiyi bölgedeki elektrik şebekesine aktarmış ve bu sayede 50 dolar ödeme almış. Böylelikle topladığı enerjiyi ilk önce evin en önemli ihtiyaçlarına harcayan aile, daha sonra ise artan enerjiyi bataryada depolayıp bölgedeki elektrik şebekesine aktararak bir döngü oluşturmuş. Powerwall dahil tüm güneş enerjisi sistemine 16.790 dolar ödeyen Pfitzner ailesi, bu parayı 8 yılda çıkaracağına inanıyor. İleride bu tarz sistemler ile enerjimizi daha verimli kullanacağız gibi duruyor.

Kaynak: https://www.solarquotes.com.au/blog/tesla-powerwall-2/

Önerilen Yazı: Elon Musk Kimdir? Hayatı ve Şirketleri Nelerdir?

One thought on “Tesla Powerwall Elektrik Faturasını Yüzde 90 Azalttı

  • 7 Haziran 2019 tarihinde, saat 16:19
    Permalink

    Güzel, ancak bu bize 20 yıldan erken gelmez.
    10 yıl zenginler böyle tasarruf yapıp paralarını korur. Baktılar ki, başkan da istiyor, başkan ile yakınları da kullanır. Bu iki grup 5 yıl daha böyle olur. Sonra büyük şirket patronları, olanağı varsa birçok işyeri… Oldu size 20. yıl! Hmm… 20. yıl da olmadı. Hemen bize verecek değiller ya, Japonya, Almanya, Norveç gibi zengin ülkeler var.Onlarda da bu politika böyle yürüdüğüne göre, gerçekte yaklaşık 100 yıl olur bu bize gelene dek. Yalnız genel olarak birçok şey yakında daha güzel olursa(adalet, eğitim, (en önemlisi de) ekonomi), bütün yeryüzü biraz kendine gelir, bir çeki düzen verirse belki önümüzdeki 25-50 yılda bu, bizim ülkeye gelir.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tesla Powerwall Elektrik Faturasını Yüzde 90 Azalttı

1