Tesla Powerwall Elektrik Faturasını Yüzde 90 Azalttı

Tesla Powerwall Elektrik Faturasını Yüzde 90 Azalttı

Elon Musk’ın sürücüsüz elektrikli araç, tüp ile hızlı yolculuk gibi yenilikçi projelerinden birisi olan Tesla Powerball, 2015 yılında piyasaya sürülen evler, iş yerleri gibi alanlarda kullanılan bir dizi yenilenebilir lithium-ion pil paketleridir. İsveçli bilim insanlarının güneş enerjisini sıvılaştırdığı haberini (Tıklayarak Ulaşabilirsiniz) paylaşmıştık. O çalışmayı da Tesla’nın desteklediğini öğrendik. Bilimsel çalışmalar, üstüne kata kata büyümektedir. 

Bu alanlarda ister şebekeden, isterse güneş enerjisinden enerji depolamasını sağlayan Tesla Powerwall, pilot program kapsamında 500 eve kurulmuştu. Evine Tesla Powerwall kuran ilk Avustralyalı olan Nick Pfitzner, bir yıl sonra elektriğe harcadığı paranın yüzde 90 oranında azaldığını fark etti. 2015’in ilk çeyreğinde elektriğe 572 dolar harcayan aile, 2016’nın aynı dönemde ise elektriğe sadece 45 dolar harcamış.

Powerwall, ailenin kullandığından fazla enerji toplayınca, bu enerjiyi bölgedeki elektrik şebekesine aktarmış ve bu sayede 50 dolar ödeme almış. Böylelikle topladığı enerjiyi ilk önce evin en önemli ihtiyaçlarına harcayan aile, daha sonra ise artan enerjiyi bataryada depolayıp bölgedeki elektrik şebekesine aktararak bir döngü oluşturmuş. Powerwall dahil tüm güneş enerjisi sistemine 16.790 dolar ödeyen Pfitzner ailesi, bu parayı 8 yılda çıkaracağına inanıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tesla Powerwall Elektrik Faturasını Yüzde 90 Azalttı

0