Kanser Nedir? Neden Oluşur? Belirtileri, Korunma Yolları Nelerdir?

Kanser, vücutta bulunan hücrelerin kontrolsüz bir biçimde çoğalması ve normal hücrelere alan bırakmaması ile başlayan bir hastalıktır. Bu hastalığın sonucunda vücut, olması gerektiği gibi çalışmakta zorlanır. Kansere vücudun her bölgesinde rastlanabilir.

Dünya da yaklaşık altı kişiden birinin ölümüne sebep olan kanser hastalığı konusunda insanların bilinçlenmesi oldukça önemlidir. Gelişen teknolojiyle beraber kanser birçok kişide tedavi edilebilir hale gelmiştir. Kanser tedavisinde erken teşhis oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden kanser belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak ve düzenli aralıklarla doktora gitmek kanser olma riskini en aza indirgeyecektir.

Önerilen Yazı » Radyum Nedir? Özellikleri Nelerdir? Zararları ve Kullanım Alanları

Kanser Belirtileri Nelerdir?

Kanser belirtileri kişiden kişiye değişkenlik gösterse de yaygın olarak rastlanan belirtiler de vardır. Yaygın olarak rastlanan kanser belirtileri şu şekildedir:

 • Aniden beliren iştahsızlık durumu ve aşırı kilo kaybı
 • Müdahale edilmesine rağmen geçmeyen şiddetli ateş
 • Sürekli devam eden yorgunluk hali
 • Vücuda darbe alınmamasına karşın meydana gelen kanamalar
 • Ciltte meydana gelen yaraların geç iyileşmeye başlaması
 • Yutkunmada güçlük ve ses kısılması
 • İdrarda veya dışkıda bulunan kan
 • Sebebi bilinmeyen ve uzun süre devam eden ağrılar
 • Vücutta oluşan anlamsız şişlikler

Yukarıda sıralanan belirtilerin sizde bulunuyor olması kesin olarak kanser olduğunuzun bir göstergesi değildir. Kesin teşhis için doktora gidilmelidir. Eğer bu belirtilerin çoğu siz de bulunuyorsa bir doktora görünmeniz faydalı olacaktır.

Kanser belirtilerini bilmek kadar kanser hastalığını anlamak da büyük önem arz eder. Kanserle ilgili terimleri bilmek kanser hastalığını daha iyi anlamanıza olanak sağlar.

Önerilen Yazı » Aziz Sancar Kimdir? Hayatı, Eserleri Nelerdir?

Tümör Nedir?

Tümör kanser alanında sıkça karşılaşılan bir terimdir. Kanser oluşmasında tümör veya büyüme olarak adlandırılan kitleler etkilidir. Her kitle kansere sebep olacak diye bir şey söz konusu değildir. Doktorlar vücutta oluşan kitleden bir parça alırlar ve bu parça incelenir. “İyi huylu” olarak adlandırılan kitleler kanser bulunmayan kitlelerdir. Kanser bulunduran kitleler ise “kötü huylu” olarak adlandırılırlar.

Ancak tümör oluşumu olmayan kanser türleri de bulunmaktadır. Lösemi yani kan kanseri bu kanser türlerinin en yaygın olanıdır.

Kanser Evresi Nedir?

Kanser hastalığının farklı evreleri bulunmaktadır. Kanserin yayılma seviyesi kanserin evresini belirleyen etkendir. Kanserin hangi evrede olduğunun bilinmesi, kanser üzerinde uygulanacak tedavinin seçilmesi aşamasında oldukça önemlidir. Vücudunda kanser belirtileri hisseden hastalar aksatmadan doktora giderse kanser fazla ilerlemeden erken teşhis konularak tedavisine başlanabilir.

Kanser evresini belirlemek için kullanılan yöntem, kanserin türüne göre değişkenlik göstermektedir. Kanserin 1. veya 2. evrede olması kanserin henüz fazla yayılmadığının göstergesidir. 4. evre ise kanserin en şiddetli olduğu evredir. Kanser hastalığı riskinizi en aza indirgemek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır.

Kanserden Korunma Yolları

 • İdeal kilonuzda kalmak çok önemlidir. Fazla kilo problemi sadece kansere değil birçok hastalığa da yol açabilir.
 • Tek yönlü beslenme biçiminden uzak durulmalıdır. Gün içerisinde tüm besinlerinden azar azar tüketmek vücut açısından oldukça faydalıdır.
 • Fazla şeker tüketimi birçok sağlık sorununa yol açabileceği için şeker tüketimini abartmamak gerekir.
 • Sigara ve alkol tüketiminden elinizden geldiğince kaçınmalısınız. Bunun yerine gün içerisinde vücudunuzun ihtiyacı olan su miktarını mutlaka tüketmelisiniz.
 • Spor yapmak da vücut direncinizi arttırıp daha sağlıklı bir birey olmanızı sağlayacaktır. Kısacası sağlıklı yaşam tarzını gündelik hayatınızda benimserseniz kanser olma riskinizi azaltmış olursunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kanser Nedir? Neden Oluşur? Belirtileri, Korunma Yolları Nelerdir?

0