Aziz Sancar Kimdir? Hayatı, Eserleri Nelerdir?

Aziz Sancar Kimdir?

1946 yılının Eylül ayında Mardin’in Savur ilçesine bağlı bir köyünde doğduğunda hiç şüphesiz ki kimse bu kadar başarılı biri olacağını tahmin etmemişti. Çocukluğunda okul hayatının dışında keçilere çobanlık da yapmıştır. Gençliğinde futbola merakı olan Aziz Sancar, 1963 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi sonrasında hayatına Amerika’da devam etme kararı aldı. NATO-TÜBİTAK Bursu elde ederek öğrenim için Amerika’ya giderken aynı zamanda çeşitli çalışmalara da kapı aralayabileceği bir fırsat yakalamıştır.

Doktorası için gittiği Amerika Birleşik Devletleri’nde sırasıyla John Hopkins Üniversitesi, Teksas Üniversitesi ve Yale Üniversitesi’nde çalışmalar gerçekleştirdi. DNA Onarımı dalında doçentlik tezini tamamlayarak Yale Üniversitesi’nden ayrılmıştır. Biyokimya profesörü olarak çalışmalarını devam ettiren ünlü bilim insanının kanser hastalığına deva olma konusunda önemli çalışmaları da dünyaca takip edilmektedir. Hücre dizilimine dair de araştırmaları bir hayli fazla olan Aziz Sancar kimdir sorusu iki farklı dünyasıyla yanıtlanabilir.

Önerilen Yazı » Aziz Sancar’ın Geliştirdiği Yöntem: Maxicell

Aziz Sancar Buluşları

Teksas Üniversitesi’nde bulunduğu sırada Caude Rupert isimli danışmanıyla birlikte ilk büyük başarısına imza atan Aziz Sancar, fotoliyaz isimli bir geni klonlamayı başarmıştır. Bununla birlikte Aziz Sancar buluşları arasında DNA çalışmaları ilk sırada gelirken kanser üzerine tedavileri de bulunmaktadır. 400 üzerinde bilimsel makaleye sahip olan Sancar’ın 33 tane yayımlanmış kitabı mevcuttur.

2001 yılında Kuzey Carolina Seçkin Kimyager Ödülü’nü kazanırken en büyük başarılarından bir tanesi de hiç şüphesiz ki 2005 yılında gelmiştir. Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilimsel Akademisi’ne seçilen ilk Türk olmayı başaran Aziz Sancar’ın çalışmaları devam etmiş. 2015 yılına gelindiğinde ise Paul Modric ve Tomas Lindahl gibi iki önemli bilim insanıyla beraber Nobel Kimya Ödülü almıştır. DNA’nın onarılması üzerine yaptığı çalışmalarla bu büyük ödülü almaya hak kazanan Aziz Sancar, elde ettiği ödülleri ise Anıtkabir’e bağışlamıştır. Orhan Pamuk’tan sonra Aziz Sancar Nobel alan ikinci Türk olurken aynı zamanda bilimsel camiada da çok önemli bir izlenim kazandırmıştır.

Önerilen Yazı » Nikola Tesla Kimdir? Hayatı, İcatları Nelerdir?

Eşi olan Gwen Boles Sancar ile birlikte kurdukları Aziz&Gwen Sancar Vakfı ise hali hazırda gelişerek büyürken Amerika’da okumaya devam eden Türk öğrencilerine yardım edilmesini sağlamaktadır. Bir fon üzerinden destekler alınırken öğrencilerin kalabileceği misafirhaneleri de bulunmaktadır. Halen North Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü’nde öğretim üyeliği görevine devam eden Sancar, çeşitli alanlardaki çalışmalarını devam ettirmektedir.

Aziz Sancar ve Atatürk

Yaptıklarıyla hemen hemen herkesin gurur duyabileceği bir isim haline gelen ünlü bilim insanı Aziz Sancar’ın Atatürk özelindeki görüşleri de görülmeye değerdir. Kendisini yetiştiren kişinin Atatürk olduğunu her fırsatta dile getirirken aynı zamanda Atatürk’ün ortaya koyduğu değerlerin bilinmesini de istemektedir.

Aziz Sancar Ödülleri

Aziz Sancar’ın çeşitli alanlarda bursları ve ödülleri mevcuttur. Onlardan bazılarını burada listeledik. Ülkesini, insanını seven Aziz Sancar’ın aldığı bazı ödüller;

 • 1984 yılında ABD Ulusal Bilim Vakfı Genç Araştırmacı Ödülü
 • 1990 yılında Amerikan Fotobiyoloji Derneği Ödülü
 • 1995 yılında ABD Sağlık Enstitüsü Ödülü
 • 1997 yılında TÜBİTAK Bilim Ödülü
 • 2007 yılında Vehbi Koç Özel Ödülü
 • 2015 Nobel Kimya Ödülü

Ülkemizden yeni Aziz Sancar’ların çıkmasını gönülden istiyor ve bunu yapacak umudu ülkemizde buluyoruz. 

2 thoughts on “Aziz Sancar Kimdir? Hayatı, Eserleri Nelerdir?

 • 16 Ekim 2019 tarihinde, saat 16:02
  Permalink

  Biraz daha kısa olabilirdi ama iyi

  Yanıtla
 • 10 Kasım 2022 tarihinde, saat 00:00
  Permalink

  çok güzel 100%

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aziz Sancar Kimdir? Hayatı, Eserleri Nelerdir?

2