Gustave Eiffel Kimdir? Hayatı, Eserleri Nelerdir?

Alexandre Gustave Eiffel Kimdir?

1832 yılının 15 Aralık günü Dijon kentinde dünyaya gelen Alexandre Gustave Eiffel, tarihin en önemli mühendisleri arasındaki yerini almayı başarmıştır. Alman kökenli akrabalarından dolayı Eiffel soyadına sahip olduğu bilinen isim, Fransa’da eğitim hayatını tamamladı. Sonrasında aile şirketi olan lastik fabrikasında çalıştı. Tren yolu köprüleri tasarlayan bir şirkete girmesiyle ise hem kendi hayatı hem de Fransa için değişikler yaşanmaya başladı. Kısa zamanda proje müdürü olurken mimar-mühendis unvanlarıyla birçok proje geliştirdi. Özellikle uzmanlara gerek olmadan tüm işin Eiffel tarafından yapılması maliyetlerin çok daha az olmasını beraberinde getirdi. Bundan dolayı şirket yöneticileri de büyük destek vermeye başladı.

Alexandre Gustave Eiffel Eserleri

Budapeşte Tren Garı, New York Özgürlük Heykeli, Eyfel Kulesi gibi önemli tarihi eserleri ortaya çıkarmıştır. Son olarak Panama Kanalı sürecinde yapılan bir hata sonucunda yargılanmış ve iki yıl hapis yatmıştır. Ancak sonradan anlaşıldığı üzere herhangi bir suçu olmamıştı. Buna karşın kendisini iş hayatından uzak tutma kararı alan Eiffel, 1923 yılının 27 Aralık günü hayatını kaybetmiştir.

Eyfel Kulesi

1887 ile 1889 yılları arasında ortaya çıkarılan Eyfel Kulesi’ni tasarlayan kişidir. Fransa’nın halihazırda en büyük sembolü olmuş Eyfel için gecesini gündüze çalıştığı bilinmektedir. 26 Ocak 1887 günü başlanılan çalışmalarda ekibinde 50 mühendis bulunuyordu. 100’den fazla işçiyle birlikte aralıksız bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Toplamda iki yıl iki ay içinde tamamlanırken Fransa’nın reklam markası olması açısından da önemliydi.

Önerilen Yazımız: Harezmi Kimdir? Hayatı, Eserleri, Buluşları Nelerdir?

1889 yılında uluslararası bir sunumla yapının tanıtımı gerçekleştirdi. Bununla birlikte yalnızca o yıl içinde 2 milyondan fazla turistin Paris’e gelmesi sağlandı. Her ne kadar yalnızca gösteriş olması açısından yapılması istense de önemli bir ekonomik gelir getirmeye devam etmektedir. Fransa ekonomisinin kısa zamanda toparlanmasında Eyfel Kulesi’nin yeri olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Özgürlük Heykeli

ABD ile var olan iyi niyet ve dostluk amacıyla yapılan Özgürlük Heykeli de ünlü mimar-mühendis Eiffel ürünüdür. ABD Ulusal Sembol tanımlamasına uyan heykelden dolayı büyük bir imaj kazanıldı. Bununla birlikte Eyfel Kulesi’nin yaklaşık 2 kilometre kuzey tarafında bulunan bronz heykeli dikildi. Yaklaşık çeyrek boyutunda olan bu heykel, ABD halkının Fransa’ya hediyesi olarak bilinmektedir. Özgürlük Anıtı’nın taşıyıcı iç çelik konstrüksiyonunu yapan Gustave Eiffel için bir başka önemli yapı ise İzmir’de yer alıyor.

Konak Pier

Konak’ta bulunan ve gümrük binası olarak tasarlanan yapının da Eiffel eseri olduğu bilinmektedir. Sonraları balık hali olarak kullanılırken şimdilerde ise Konak Pier isim AVM olarak yapının kullanıldığı görülmektedir. 18 bin metrekarelik alana sahip olup toplamda 365 bin tonluk çelik konstrüksiyon kullanılmıştır. Çatı bölgesinde is 6 mm kalınlığa sahip camlar vardır. Camların ısı ve ışık tasarrufu sağladığı bilinirken sonraki restoranlarda 20 Milyon Dolar civarında harcama yapıldığı belirtiliyor.

3 thoughts on “Gustave Eiffel Kimdir? Hayatı, Eserleri Nelerdir?

 • 25 Aralık 2019 tarihinde, saat 21:41
  Permalink

  Oldukça doyurucu ve kaliteli içerik, teşekkürler…

  Yanıtla
  • 25 Aralık 2019 tarihinde, saat 23:37
   Permalink

   İyi okumalar Seher Hanım,
   Teşekkür ederiz.

   Yanıtla
 • 15 Haziran 2020 tarihinde, saat 15:12
  Permalink

  bu arada özgürlük heykeli osmanlı tarafından yaptırılmış. .parası ödenmiş. .fakat fransa nin donekligi ile amerika ya hedeye yani hediye edilmiştir. özgürlükte bile anadolu insanının alin teri hakkı vardir..

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gustave Eiffel Kimdir? Hayatı, Eserleri Nelerdir?

3