Amerikalı Bilim Adamları Bilinen En Sert Metali Elde Etti

Amerikalı bilim adamları titanyum ve altını karıştırarak şimdiye kadar bilinen en sert metali elde etti. Houston’daki Rice Üniversitesinden Prof. Dr. Emilia Morosan, keşfi titanyum ve altından yapılan mıknatısları incelerken yaptıklarını açıkladı. Beta-Ti3Au olarak tanımlanan metalin, saf titanyumdan dört kat daha sert olduğu belirlendi.

 Titanyum ve altının yüksek ısıda karıştırılmasıyla elde edilen diğer alaşımları arasında en yüksek sertlik seviyesine sahip olan metalin, yaşayan dokularla da uyum sağladığı belirlendi. Morosan, metalin özellikle tıp alanında uzun süre dayanacak implant yapımında kullanılabileceğine dikkati çekti. 

Beta-Ti3Au

Halihazırda kullanılan diz ve kalça implantlarının yıprandıkları için 10 yılda bir değiştirilmeleri gerektiğini belirten Morosan, Beta-Ti3Au ile yapılacak implantların ömür boyu kullanılabileceğini kaydetti. İnsan kemiğinin çevresinde büyümesine olanak tanıyan birkaç metalden biri olan titanyum, tıp ve diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılıyor. Araştırma, “Science Advances” dergisinde yayımlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Amerikalı Bilim Adamları Bilinen En Sert Metali Elde Etti

0