Domain ve Hosting Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Alınır?

Domain Nedir?

Web sitesi sahibi olabilmek için araştırmaya başladığınız da domain ve hosting kelimelerini sürekli göreceksiniz. Bu iki kavram birbiriyle ilişkili ama iki ayrı husus olarak karşınıza çıkacaktır. Kısaca ifade etmek gerekirse herhangi bir site için gerekli olan alan adının belirli bir süre boyunca satın alınmasına domain denir. Domain işlemleriyle web sitesinin tanımlanması yapılır ve tarayıcı üzerinden erişim sağlanması mümkün olur. Herhangi bir domaine sahip olunmaması halinde sitenin erişimi de mümkün olmayacaktır.

Domain alımlarında en önemli hususların başında süre sınırlaması gelirken daha ziyade “.com, .net” uzantıları kullanılır. Bunların haricinde “.org” uzantılı domain sınıflandırması da vardır. İnternette yer alma kimliği olan domain sayesinde var olan sitenin protokol numarası alması sağlanır. Böylelikle hem tanımı yapılır hem de erişim sağlanması gerçekleşir. Türkiye özelinde alan adlarında “.tr” uzantısı da bulunur.

Ayrıca Bakınız » Websitesi Nasıl Yapılır? Nasıl Kurulur?

Hosting Nedir?

Domain alma sürecinin tamamlanmasının ardından gerekli olan bir başka husus ise web siteye ait dosyaların çalışmasını ve depolamasını sağlayacak sistemdir. Hosting olarak tanımlanan bu alanın mutlaka satın alınması ve yüklenmesi gerekir. Kesintisiz bir şekilde çok farklı IP adreslerinden siteye girişlerin yapılabilmesini de sağlayan hosting var olan tüm dosyaların disk alanı anlamına gelir. Hosting sayesinde internet kullanıcılarının dosyalara erişmesi ve görüntüleme yapabilmesi elde edilir. Veri saklama ve yayınlama işlemine hosting denilirken aynı zamanda her site için hosting seviyeleri ve kapasiteleri de farklılık gösterir.

Domain ve Hosting Ne İşe Yarar?

Web sitesi kullanımı için hem hosting hem de domain alımı şarttır. Aksi halde web sitenin açılabilmesi ve kullanılması söz konusu olmayacaktır. Daha geniş kapasiteli hosting alımları ise çok daha fazla depolama alanı sağlamaktadır. Bununla birlikte doğru domain tercihleri de kısa zamanda daha çok ziyaretçi trafiğinin oluşmasını etkileyebilir. Özellikle alan adları ve alan hesaplarının daha yaygın kullanımının da etkisi vardır.

Domain ve Hosting Nasıl Alınır?

İnternet üzerinden hizmet sunan çeşitli siteler aracılığıyla domain ve hosting alınabilir. Çoğunlukla domain paketleri ve hosting paketleri var olmakla birlikte beraber satışları da bulunur. Ayrıca hosting paketleri içerisinde siteye ait mail adresi kullanımı, sunucu barındırma ya da sanal sunucu hizmetleri olması da yüksek ihtimallidir. Tercih edilecek hosting hesabı ile web sitesi kalitesi arasında paralellik bulunması da önem taşır. Kişisel bir internet sitesi için daha küçük kapasiteye sahip hosting alımları uygun olabilir. Ancak video ve fotoğraf gibi görsellerin çok sık konulacağı ve devamlı güncel kalması gereken web sitelerinde hosting kalitesi de belirleyici olur.

Kesintisiz bir çalışma sağlamasının yanı sıra, sistem tarafından devamlı müşteri hizmetleri sunulması da tercihleri etkileyebilir. Genellikle yıllık olarak satın alınan domain hesabı ise sitenin işlevselliği üzerinde etkili olabilmektedir. Yüksek bant genişliğine sahip ve hızlı bağlantı imkânı vermesinden dolayı hosting etkisiyle sitenin kısa sürede yüksek ziyaretçi rakamlarına ulaştırılması da mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Domain ve Hosting Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Alınır?

0