Dünya’nın En iyi İnovasyon Yapan Ülkeleri

İnovasyon hem ekonomik kalkınma hem de Dünya’da söz sahibi olmak için çok önemli bir araç. Bu sebeple Amerika, verdiği burslarla zeki insanları ülkesine çekmeye çalışıyor. Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü ve ABD Cornell Üniversitesi ortaklığı ile hazırlanan Küresel İnovasyon Endeksleri Raporu açıklandı. Ülkemiz ise 128 ülke arasında kendine 43. Sırada yer buldu.

Küresel İnovasyon Endeksi raporunda 128 farklı ülkenin ekonomisi, patent başvuruları, altyapı ve eğitim harcamaları incelendi. Buna göre bir sıralama yapılarak kamuoyu ile paylaşıldı.  Ülkelerin inovasyon kapasitesi; altyapı tesisleri, piyasa etkisi gibi 81 kategoriye ayrılarak incelendiğini belirten proje başkanı, İsviçre ve İsveç’in lider olduğunu belirterek Amerika’nın 4. Sırada yer alabildiğini söyledi.

Her alanda farklı düşünmeye çalışın.

Önerilen Yazı » Triz: Yaratıcı Problem Çözme Teorisi Nedir?

Dünyanın En Yenilikçi Ülkeleri

1-İsviçre

2-İsveç

3-Hollanda

4-Amerika Birleşik Devletleri

5-Birleşik Krallık

6-Danimarka

7-Singapur

8-Finlandiya

9-Almanya

10-İrlanda

….

42-Romanya ​

43-Türkiye

44-Yunanistan

45-Rusya Federasyonu

Türkiye’nin çoğu ülkeden geride kalsa da Rusya ve benzeri büyük ülkelerin önünde olduğu da görülmektedir. Umarız ülkemiz bu alanda atılımlar yaparak, iyi sıralara gelir. İnovasyon derecesi ile zengin ülkeler arasında doğru bir orantı olduğu da görülmektedir.

One thought on “Dünya’nın En iyi İnovasyon Yapan Ülkeleri

  • 18 Ağustos 2021 tarihinde, saat 21:30
    Permalink

    Ilk uc, etliye sutluye karismayan, derdi tasasi, etrafinda ve icinde onlari yikmaya bolmeye calisanlari olmayan ulkeler. Isvicrede gecen yil referandum yaptilar, toplu tasima ucretsiz mi ucretli mi olsun diye, referandumun sonucu ucretli olsun cikti. Refah icinde yasiyorlar, maslov un ihtiyaclar hiyerarsisinde kendni gerceklestirmeye gelmis ulkeler.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya’nın En iyi İnovasyon Yapan Ülkeleri

1