Çömlek Ustasından Topraktan Damacana

Çömlek Ustasından Topraktan Damacana

Aydın’da çömlek ustası Ali Bardak, plastik damacanaya alternatif olarak topraktan yaptığı damacanayı üretti. Kanserojen etkisi özellikle yaz aylarında güneşe maruz kalarak sorunlara yol açabildiği tartışılan plastik damacanaların yerine aynı plastik damacana boyutlarında ürettiği toprak damacanalar büyük ilgi görmüş gibi duruyor.

Çömlek ustası Ali Bardak amca, diğer ustalardan farklı bir şey geliştirmeyi düşünürken daha önce Avonos’ta gördüğü toprak damacana fikri aklına düşmüş ve bu alana yönelmiş. Babasından devraldığı mesleğe 10 yaşında başladığını belirten Ali Bardak, tek geçim kaynağı olan çömlek sanatının asırlardır süregeldiğini, ancak bugünün koşullarında artık usta yetişmediği için unutulmaya yüz tutmuş meslekler arasına girdiğini söyledi. Ayrıca soyadı olan Bardak’ı yine dedesinden kalan bu meslekten aldığını da söyledi.

toprak-damacana

Bardak, eskiden sadece su içme kabı olarak, küp, testi ve kulplu bardak üretilirken, bugün güveç yemek kabı, çömlek tepsi, hediyelik eşya, vazo gibi çeşitlendirilen çömlekçilikte piyasanın ihtiyaçlarına cevap verebilmek, pazar payını artırmak için yeni bir şeyler geliştirmek, farkındalık yaratmak için damacanaya yöneldiğini söyledi.

Kaynak: Aydın Denge Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çömlek Ustasından Topraktan Damacana

0