Formula 1 Araçlarının Genel Özellikleri

Formula 1 Araçlarının Genel Özellikleri

Formula 1 araçları her gün gördüğümüz araçlardan oldukça farklı oldukları gibi tasarımlarında da ileri mühendislik işlemleri uygulanır. Hatta öylesine amansız bir rekabet vardır ki, tasarımcılar otomobillerine iyi dereceler aldırabilecekleri yenilikleri direk uygulamaya sokarlar. Bu yazımızda Formula 1 araçlarına kısaca değinmeye çalıştık.

Üstü açık olan bu araçlar hafiflik ve güvenlik gibi etkenlerden ötürü kompozit malzemelerden yapılır. Gövdesi ve kanatları yalnızca hava direncini azaltmayı amaçlamaz, buna ek olarak havayı üstten aşındırarak taşıtı bastırmak ve tekerleri yola yapıştırmak için aerodinamik olarak tasarlanmıştır. Yani, uçaktaki tasarımın aksine ön ve arka kanatlar tekerleri piste bastırır. Çok alçak yapılarından ötürü neredeyse yola bitişik olarak hareket ederler. Geniş tabanlı ve büyük çaplı lastikleri yüksek hızda kuru yolda yeri kusursuzca kavrar.

formula1fluid

Çok güçlü motorları sayesinde rahatlıkla 300 km/s üzerindeki hızlara ulaşabildikleri gibi 3 sn ye kadar 100km/s hıza ulaşabilirler. Tabi ki bu ani hızlanma ani yavaşlama ihtiyacını doğuracağı için frenleme sistemlerinde karbon balata ve karbon disk kullanılır. Bu sistem 700 derece sıcaklığa ulaştığında yüksek performanslar vermektedir. 2014 yılında yapılan kural değişikliği ile 2.4 lt hacimli V8 motorlar yerine, turbo beslemeli 1.6 lt hacimli 750-800 beygir gücündeki V6 motorlar kullanılır hale getirildi.

Formula 1 Aracının Genel Yapısı

ferrari312r4
Resmi büyük olarak görmek için sağ tıklayın ve yeni sekmede aç diyin.

Kaynakça: Oto Görsel Kitaplar – DK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Formula 1 Araçlarının Genel Özellikleri

0