Uçan İlk İnsanlar

Uçan İlk İnsanlar

Bu yazımızda tarihe yaptıkları uçuş denemeleriyle adlarını yazdıran altı bilim insanından kısaca bahsettik. İlk uçma makineleri ve uçuş denemeleri Müslüman bilim adamları tarafından yapılmış, Avrupalı bilim adamları tarafından da günümüzde kullanılan uçuş araçlarının temeli atılmıştır.

Bu denemelerin ilki Endülüslü bilimci İbn Firnas ile 9.yy da başlamıştır. İki kanatlı bir uçuş aracı geliştiren İbn Firnas, Kurtuba yakınında bir tepeden uçmayı başarmıştır. Fakat, aracında kuyruk olmadığından dolayı yere çakılmış ve yara alarak kurtulmuştur.

image00224

Ondan 2 yüz yıl sonrasında ise İsmâil b. Hammâd CEVHERÎ yaptığı bir uçuş makinesi ile Nişabur eski camiisinin minaresinden atlayarak uçuş denemesi gerçekleştirse de bir süre süzüldükten sonra yere çakılmıştır ve maalesef yaşamını yitirmiştir. Onun hakkında ilk uçan Türk desek yanılmayız sanırım. Hezarfen Ahmed Çelebi’ye de esin kaynağı olmuştur.

hezarfen2

17. yyın başlarına yani 4.Murat dönemine geldiğimizde ise karşımıza ünlü mekanikçi Hezarfen Ahmed Çelebi gelmektedir. El-Cevheri ve İbn Firnas’ın aksine geçmişteki deneyimleri ve verileri ve hayvanları incelemiş, testler yaparak tasarladığı kanatlarına son şeklini vermiştir. Şartların uyduğu bir zamanda Galata Kulesi’nden Doğanlara (bugün Üsküdar’da bir semt) yaklaşık 3358 m yol alarak başarılı bir iniş gerçekleştirmiştir.

4. Murat döneminde yaşamış olan Lagari Hasan Çelebi ise bir başka farklı uçuş denemesi yapmıştır. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde yer alan bilgilere göre 4. Murat’ın kızının doğumu sebebiyle yapılan şenliklerde padişahın yanına gelerek “Padişahım, seni Allah’a ısmarladım. Ben İsa Peygamberle konuşmaya gidiyorum” diyerek icat ettiği 65 kilo kadar barut macunu ile doldurduğu 7 kollu fişeği ateşlettirdi. Yükselişi durunca icat ettiği kartal kanatlarını açarak Sinan Paşa Köşkü önünde denize indi. Padişaha gelerek “Padişahım, İsa peygamber sana selam etti.” Diyerek şaka yaptı.

lagari

Tüm bu denemeler ve çabalar sonrasında Avrupalılar tarafından devam ettirilmiştir. 4 Haziran 1783’de Montgolfier Kardeşler geliştirdikleri balon ile başarılı bir uçuş yaptıktan sonra iniş yapmışlardır. 450 m yükselerek 10 dakikada 2 km nin üzerinde bir yol kat etmişlerdir.

montgolfierkardesler

Ve nihayet 17 Aralık 1903’te Wright Kardeşlerin ilk havadan ağır motorlu uçuşu yapmasıyla İnsanoğlunun yüz yıllardır amaç edindikleri hayal ve özlem giderilmişdir. O gün ki ilk denemede 12 saniye havada kalıp 37 m yol alan araç, son denemesinde süreyi 59 sn, mesafeyi ise 260 m ye çıkarmıştır.

Kaynaklar

  1. İslam’da Bilim ve Teknoloji Tarihi – Prof.Dr. Mehmet Bayraktar
  2. İslam Ansiklopedisi – Mustafa Kaçar
  3. Evliya Çelebi Seyahatnamesi
  4. İlim Dünyası
  5. Telegram from Orville Wright in Kitty Hawk, North Carolina, to His Father Announcing Four Successful Flights, 1903 December 17

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uçan İlk İnsanlar

0