James Clerk Maxwell Kimdir? Hayatı, Çalışmaları ve Buluşları Nelerdir?

James Clerk Maxwell Hayatı, Çalışmaları ve Buluşları

Dünyaca ünlü İskoç teorik fizik ve matematik bilimcisi olan James Clerk Maxwell, özellikle klasik elektromanyetik teorisi sayesinde ve sonrasındaki Maxwell denklemleri ile tanınmıştır. Maxwell tarafından geliştirilen denklemler, bugün halen dünyada bilim çalışmalarında önemli bir yere sahiptir. 

James Clerk Maxwell Kimdir?

Modern fizik üzerinde çok derin etkileri olan James Clerk Maxwell 1831-1879  yılları arasında yaşamıştır. İskoç bir fizikçi olarak elektrik ve manyetik kuvvetler açısından gerçekleştirdiği çalışma sayesinde Einstein tarafından Görelilik teorisi ve modern yerçekimi anlayışı geliştirilmesine yol açmıştır. 

Maxwell, Birleşik Krallık Edinburgh doğumlu olmak ile birlikte hayatını yine Birleşik Krallık’ta devam ettirmiştir. Hayatı boyunca matematik ve fizik üzerinde çalışmalar gerçekleştiren Maxwell, varlıklı bir ailenin çocuğu olmakla birlikte geniş imkanlar içerisinde büyümüştür. Çocukluk yaşlarında bilime ilgi duymuş olan James Clerk Maxwell daha 3 yaşındayken çevresinde yer alan hareketli, ışık saçan ve ses çıkaran birçok kavramı sorgulamaya başlamıştır. 

James Clerk Maxwell eğitimine 8 yaşındayken annesini kaybettikten sonra babası tarafından tutulan özel hoca gözetiminde başlamıştır. Kocası zalim ve anlayışsız biri olduğu için ilk yıllarda Maxwell üzerinde kötü bir etkisi bulunmuş ve sonrasında değişen hoca ile birlikte James okula başladığında da ilk dönemlerde uyum sağlayamamıştır. 

Okul hayatı içerisinde matematik, geometri ve fizik dallarına ilgi duyan Maxwell, akademik yaşamı içerisinde de Edinburgh Üniversitesi’nde 1847 ve 1850 yılları arasında eğitim almıştır. Saygın eğitmenlerden aldığı dersler ile birlikte aynı zamanda da kendi evinde özel çalışmalar ile bilim alanında uğraşmaya devam etmiştir. 

Önerilen Yazı: Wilhelm Nusselt Kimdir? Nusselt Sayısı Nedir?

Maxvell’in Bilimsel Çalışmaları Nelerdir?

Polarize ışığın özellikleri ile ilgili yaptığı çalışmalar sonucunda sonraki yıllarda madde üzerinde baskı hesaplaması yapmak açısından kullanılan photoelasticity kavramını bulmuştur. Bu çalışmayı bulduğunda henüz 18 yaşında olduğu için kürsüye çıkmasına izin verilmemiştir ve hazırladığı makaleler hocası tarafından sunulmuştur. 

Maxwell kendi adıyla adlandırılan Maxwell’in Şeytanı veya Maxwell’in Cini ismi sayesinde de termodinamik yasasının geçerliliğini sorgulamış ve 1867 yılında ortaya önemli bir düşünce atmıştır. Bu düşünce ile birlikte gazlar üzerinde çalışma gerçekleştirmiş ve sıcaklık ile bu alanda çalışmalar sağlamıştır. Maxwell’in Cini, molekül hızları üzerinde gözlem gerçekleştirirken, hız bilgilerini depolaması vasıtasıyla birbirleri ile karşılaştırmıştır. Bu durumda iki farklı kapı olarak gördüğü bloklar üzerinde entropi üretildiğini ve üretilen entropinin kaybolan entropi ile eşit olduğunu iddia etmiştir. 

Maxwell tarafından gerçekleştirilen çalışmalar, ilerleyen yüzyıllarda dahi fizik ve matematik bilimi için çok büyük bir yere sahip olmuştur. James Clerk Maxwell, 19. yüzyılın son dönemlerinde birçok bilimsel çalışma gerçekleştirirken, değeri döneminde anlaşılmamış ve küçük bir kasaba kilisesinde gömülmüştür. Ancak sonraki yüzyılda Maxwell tarafından gerçekleştirilen çalışmalar, istatistik mekaniği ve teorik fizik açısından çok büyük bir öneme sahip olmuştur. 

20.yüzyılın bilim adamı olarak Einstein, Maxwell’in elektromanyetik denklemleri hakkında çok önemli bir ifade kullanmıştır. Einstein; Maxwell’in elektromanyetik denklemlerinin sayesinde bugün modern fiziğin var olduğunu ve herkesten fazla Maxwell’e borçlu olduğunu ifade etmiştir. 

21.Yüzyıl Ve James Clerk Maxwell

Yaşadığı dönemde ve hayatını kaybettiği dönemlerde Maxwell, tam olarak değeri bilinmiş bir bilim adamı olmasa da 21. yüzyılda aslında onun ortaya attığı bilimin ne kadar önemli olduğu anlaşılmıştır. Bugün modern fiziğin devam etmesi açısından Maxwell denklemleri halen çok önemli bir şekilde kullanılmaktadır. 

James Clerk Maxwell aslında Newton ve Einstein kadar önemli bir bilim adamı olarak görülmesi gelirken bir kişidir. Maxwell, elektromanyetik dalga kavramı ve ışığın elektromanyetik dalga olduğunun ispatı sayesinde ilerleyen tarihlerde birçok bilim adamının elektrik ve fizik çalışmalarına kaynak oluşturmuştur. Çalışmalar, 21. yüzyıl dahilinde de halen kullanılan Maxwell denklemleri gibi ayrıntılar ile sürdürülmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

James Clerk Maxwell Kimdir? Hayatı, Çalışmaları ve Buluşları Nelerdir?

0