Enerjiyi İnsandan Alarak Depolayabilen Biyo Kondansatör Üretildi

Daha önce enerji hasadı deyimini duymuş muydunuz? Kısaca bahsedersek bu kavram dışarıda kullanılan enerji sırasında açığa çıkan ve boşa giden enerjiyi yakalayıp kullanma işidir. Örneğin siz yolda giderken vücudunuz ısınır ve bu dışarıya atılır siz bu ısıyı kullanarak çıkan enerjiyi kullanabilirsiniz. İşte buna enerji hasadı deniyor. Araştırmacılar da buradan yola çıkarak, enerjiyi depolayabilen biyo süper kondansatör ürettiler.

Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi (UCLA) ve Connecticut Üniversitesi araştırmacıları, vücudun hareketinden dolayı oluşan hareket enerjisini ve bu sırada çıkan ısı enerjisini kullandılar. Bunun için hasatçı anlamına gelen harvester adlı bir cihaz tasarladılar. İnsan vücudunda bulunan kan, idrar gibi sıvıların içinde bulunana iyonlardan elektrik yüklerini bu cihaz topladı. Ardından bu enerji geliştirilen biyo-süper kondansatörlerde depolandı. Biyo kondansatörü insan proteinlerinden oluşan ve tabaka tabaka yerleştirilen karbon nanomalzemelerinden yapmışlar. Böylelikle zehirli olan endüstriyel kapasitörler kullanılmayacak. Ayrıca insan vücudunun hareketine uygun şekilde esnek bir davranış sergiliyor.

Önerilen Yazı » Biyo Uyumlu Ferroelektrik Nano Jeneratör

Süper kapasitörlerin özellikleri ise küçük boyutlarda büyük enerji depolayabilmeleri olarak belirtildi. Ayrıca hızlı şarj ve deşarj olmaları, düşük dirençlere sahip olmaları ve ve iyi bir döngüye sahip olmaları da sıralandı. Şuan için kalp pillerinde kullanılması için geliştirildi. Çünkü piller bittiğinde ne yazık ki değiştirilmeleri gerekiyor ve bu da cerrahi bir müdahaleye neden oluyor. Bu kapasitörlerle bu durum ortadan kalkacağı ve ayrıca beyin, mide ve diğer organlar için de kullanacaklarını belirttiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enerjiyi İnsandan Alarak Depolayabilen Biyo Kondansatör Üretildi

0