Reed (Dil Kontaklı) Röle Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Reed Röle Nedir?

Cam gövde içine konmuş minik kontaklara sahip elemanlara reed röle denir. Reed rölelerde havası alınmış şeffaf cam ya da başka bir maddeden yapılmış olan muhafaza içinde bulunan demir-nikel alaşımı mini kontakların konumu sabit mıknatıs ya da elektromıknatısla değiştirilir. 

Reed rölelerde kontakların konumu doğal mıknatısla ya da elektromıknatıs ile değiştirilebilmektedir. Uygulamada kullanılan reed rölelerin kontaklarının çekme ve bırakma zamanı 0,5 milisaniye, çalışma sayısı ise 1-2 milyon adet dolayındadır. Bazı model reed rölelerde akım geçişini kolaylaştırmak amacıyla kontakların bulunduğu bölüm % 97 azot ve % 3 hidrojen karışımı gaz ile doldurulmaktadır.

Güvenlik amaçlı alarm sistemlerinin kimi modellerinde reed röleler kullanılmaktadır. Örneğin giriş kapısına reed röle (bazen reed sensör diye de geçmektedir) ve mıknatıs yerleştirilmekte, kapı açıldığında mıknatıs röleden uzaklaştığı anda kontak konumunu değiştirmekte ve dijital temelli ana devre uyarılmaktadır.

reed-röle-nedir

Çok katlı konutlara kurulan asansörlerin istenen katta durabilmesi için eskiden sınır anahtarları kullanılıyordu. Ancak daha düzgün çalıştığı için reed röleli yaklaşım anahtarı ve mıknatıstan oluşan algılama düzeneği de kullanılmaya başlanmıştır. Bu sistemde reed röleli eleman sabit durmakta, asansör kabinine bağlı olan mıknatıs manyetik alan ile kontakların konum değiştirmesini sağlamaktadır.

2 thoughts on “Reed (Dil Kontaklı) Röle Nedir? Özellikleri Nelerdir?

 • 15 Mart 2017 tarihinde, saat 12:38
  Permalink

  Tek kelime ile harika bir site yapmışsınız.Tebrik eder daha büyük başarılara ulaşmanızı dilerim.
  İzninizle merak ettiğim iki şeyi soracağım;
  1-Tek yönlü rulmanlarda maksimum radyal yük ?
  2-Elektrik motorlarında bu güne kadar üretilebilmiş maksimum devir?

  Yanıtla
  • 16 Mart 2017 tarihinde, saat 03:57
   Permalink

   Teşekkür ederiz Ahmet Bey. Detaylı bilgiler öğrendiğimizde bilgileri sizlerle paylaşacağız

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reed (Dil Kontaklı) Röle Nedir? Özellikleri Nelerdir?

2