Helyum Gazı Sesi Neden Etkiler? Nasıl Değiştirir?

Helyum Gazı Sesi Neden Etkiler?

Helyum gazı denildiğinde aklımıza Beyaz Show’da ünlülerin içine çektiği ve konuştuğu sahneler gelir. Helyum’un evrende hidrojenden sonra en bol bulunan bir elementtir. Ayrıca molekül kütlesi olarak da en düşük olan ikinci elementtir. Helyum gazı içine çeken birisinin sesi neden değişir bunu anlamak için için ses dalgalarını anlamak gerekir.

Ses farklı ortamlarda, örneğin havada basınç dalgaları oluşturarak ilerler. Ses dalgaları havada yayılırken havanın basıncında küçük değişimlere neden olur. Hava moleküllerinin yoğunlaştığı bölgelerde basınç yüksekken, seyrek olduğu bölgelerde basınç düşüktür. Ancak ses dalgaları farklı ortamlarda farklı hızlarda hareket eder. 

Örneğin 20°C’de havadaki hızı saniyede 344 metreyken (yaklaşık 1240 kilometre/saat), aynı sıcaklıkta helyum gazındaki hızı saniyede 927 metredir (yaklaşık 3340 kilometre/saat). Yani helyum gazı soluduğumuzda sesimiz havadakinden daha hızlı yayılır. Ancak bu, dalgaların frekansının değiştiği anlamına gelmez.

Frekans belli bir zaman diliminde yayılan ses dalgalarının sayısı olarak tanımlanabilir ve genellikle saniyedeki titreşim sayısı yani Hertz birimi ile ifade edilir. Akciğerlerimizden gelen hava gırtlaktan geçerken titreşen ses telleri sesimizin oluşmasını sağlar. Ses tellerinin saniyede kaç kere titreştiği oluşan sesin frekansını, frekans da sesin tiz mi, kalın mı olduğunu belirler. Helyum gazı soluduğumuzda sesimizdeki değişimin nedeni daha hızlı hareket eden ses dalgalarının farklı algılanmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Helyum Gazı Sesi Neden Etkiler? Nasıl Değiştirir?

0