Helyum Gazı Sesi Neden Etkiler? Nasıl Değiştirir?

Helyum gazı denildiğinde aklımıza Beyaz Show’da ünlülerin içine çektiği ve konuştuğu sahneler gelir. Helyum’un evrende hidrojenden sonra en bol bulunan bir elementtir. Ayrıca molekül kütlesi olarak da en düşük olan ikinci elementtir. Helyum gazı içine çeken birisinin sesi neden değişir bunu anlamak için için ses dalgalarını anlamak gerekir.

Ses farklı ortamlarda, örneğin havada basınç dalgaları oluşturarak ilerler. Ses dalgaları havada yayılırken havanın basıncında küçük değişimlere neden olur. Hava moleküllerinin yoğunlaştığı bölgelerde basınç yüksekken, seyrek olduğu bölgelerde basınç düşüktür. Ancak ses dalgaları farklı ortamlarda farklı hızlarda hareket eder. 

Örneğin 20°C’de havadaki hızı saniyede 344 metreyken (yaklaşık 1240 kilometre/saat), aynı sıcaklıkta helyum gazındaki hızı saniyede 927 metredir (yaklaşık 3340 kilometre/saat). Yani helyum gazı soluduğumuzda sesimiz havadakinden daha hızlı yayılır. Ancak bu, dalgaların frekansının değiştiği anlamına gelmez.

Frekans belli bir zaman diliminde yayılan ses dalgalarının sayısı olarak tanımlanabilir ve genellikle saniyedeki titreşim sayısı yani Hertz birimi ile ifade edilir. Akciğerlerimizden gelen hava gırtlaktan geçerken titreşen ses telleri sesimizin oluşmasını sağlar. Ses tellerinin saniyede kaç kere titreştiği oluşan sesin frekansını, frekans da sesin tiz mi, kalın mı olduğunu belirler. Helyum gazı soluduğumuzda sesimizdeki değişimin nedeni daha hızlı hareket eden ses dalgalarının farklı algılanmasıdır.

Sayın okuyucumuz, yazımızı sürekli geliştirmekteyiz. Yazımız ile ilgili görüşlerin ve eklemek istediklerin olursa bize yorum atabilirsin. Ayrıca hoşuna gidebilecek diğer bilgi yazılarımızı da sitemizde bulabilirsin.

Helyum Gazı Sesi Neden Etkiler? Nasıl Değiştirir?” için 2 yorum

 • Avatar
  12 Temmuz 2016 tarihinde, saat 10:04
  Permalink

  Olmamış tutturamamışsın. Nereden aldınsa gerçekle alakası yok. Frekansta değişme var çünkü sed helyumda hızlı ilerlerken havaya geçtiğinde yavaşlıyor bu da yığılan dalgalar yani yüksek frekans ve tiz bir ses olşturuyor. Algılama ile olayın alakası yok….

  Yanıtla
  • TeknolojiProjeleri.com
   12 Temmuz 2016 tarihinde, saat 23:20
   Permalink

   Elbette yanlış anlaşılmalar olabilir. Lakin yazı için aldığımız kaynak Amerika MIT Üniversitesi, Ses Mühendisliği dersi ders notlarıdır.
   İyi okumalar dileriz

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Helyum Gazı Sesi Neden Etkiler? Nasıl Değiştirir?

2