Bilgisayar Mühendisliği Nedir? Bilgisayar Mühendisi Ne Yapar? Maaşları ve İş Alanları

Bilgisayar Mühendisliği Nedir? Maaşları ve İş Alanları

Bilgisayar, çağımızın temel ihtiyaçlarından biri olarak A’dan Z’ye her sektörde ve her insanın hayatında yer almaktadır. Bir işin gerçekleştirilmesi, tasarım yapılması, haberleşme, eğlence, müzik dinleme veya muhasebe çalışmaları yapma gibi akla gelebilecek her alanda bilgisayar ihtiyacı bulunur. Bu nedenle bilgisayarın geliştirilmesi ve bilgisayar sistemlerinin daha profesyonel bir hale gelerek çağa ayak uydurması için de tasarım ve üretim gibi noktaların hepsinde hizmet verecek bilgisayar mühendisi gibi personellere ihtiyaç bulunmaktadır. 

Bilgisayar Mühendisliği Nedir?

Bilgisayar mühendisi, temel anlamda bilgisayarlar için yazılım, algoritma ve programlama alanlarında çalışan ve çözüm üreten kişi olarak görülebilir. Bu nedenle verdiği bu hizmetler bağlamında da bilgisayar mühendislerinin önemi günümüzde her geçen gün artarak, daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle gelişen teknolojiye bağlı şekilde bilgisayar mühendisleri önemli hizmetler vermektedir. Mühendisler genellikle çözüm amaçlı olarak endüstri, ticaret ve hizmet sektöründe donanım ve yazılım tasarlamak için hizmet verir. 

Önerilen Yazı: Mekatronik Mühendisliği Nedir? Ne Yapar?

Bilgisayar Mühendisi Ne İş Yapar?

Bir bilgisayar mühendisi var olduğu sektör içerisinde bilişim sistemleri, bilgisayar sistemleri ve yazılım sistemleri üzerinde geliştirici ve sorumlu olarak çalışır. Sahip olduğu uzmanlığa bağlı olarak da çalışabileceği farklı alanlar bulunduğu gibi yapacağı işler ve gerçekleştireceği görevler de değişiklik gösterir. Genellikle bir bilgisayar mühendisi;

 • İşletme içerisinde bilgisayar ve yazılımlar için güncelleme ve yenileme hizmetlerini sağlar. 
 • Düzenli bakımları gerçekleştirerek, donanım ve yazılım sorunlarını giderir. 
 • Yenilenen veya onarılan sistemler için doğrulama işlemleri sağlar. 
 • Var olan teknolojileri ve test araçlarını kullanma vasıtasıyla donanım ve yazılım testleri gerçekleştirir. 
 • Mevcutta bulunan eskimiş ve sorunlu ekipmanları güncelleyerek, yeni teknolojileri çalışmaya hazır hale getirir. 
 • Dahili ağ sistemleri ve internet sistemleri üzerinde uygulama kullanımı gerçekleştirmek için yöneticilere ve personellere destek sağlar. 
 • Mobil uygulamaların sağlanması için yazılım geliştirme ve ekip çalışması sağlar. 
 • Web sayfaları ve internet ağları üzerinde saldırı ve tehditlere karşı şirketin yani işletmenin bulut hesaplarını kontrol eder. 
 • Sürekli bir şekilde çalıştığı işletmede gereken her noktada gerek donanım gerek yazılımları tedarik ederek uygulamaya alır. 

Bilgisayar Mühendisi Maaşları

Bilgisayar mühendisleri kamu kurumlarında veya özel sektörde iş bulma şansına sahiptir. Bu bağlamda kamu kurumlarında çalışan bir bilgisayar mühendisi için devlet tarafından belirlenmiş 6700 TL civarında bir rakam ile maaş alır. Özel sektörde çalışan mühendisler ise sahip oldukları tecrübe, mezun oldukları okul ve sahip oldukları kişisel gelişim uzmanlıkları gibi noktalara bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük maaş alabilir. Bu bağlamda özel sektörde maaşlar en düşük 2500 TL gibi bir rakamdan başlamak üzere bazen 10.000 TL hata çok yüksek kalifiye personellerde 50.000 TL gibi rakamlar oluşturmaktadır. 

Bilgisayar Mühendisliği İş Alanları Nelerdir?

Bilgisayar mühendisleri çalışacakları sektörlerde genellikle yazılım, donanım, sistem veya network üzerinde uzmanlıklara sahip olarak çalışır. Bu bağlamda da iş alanları açısından düşünüldüğünde, birçok farklı sektör bilgisayar mühendisine ihtiyaç duymaktadır. Yani iş imkanları düşünüldüğünde, bilgisayar mühendisleri telekomünikasyon şirketleri, büyük şirketlerin ARGE departmanları, yazılım şirketleri, donanım şirketleri, teknoloji ve bankalar gibi birçok farklı sektörde iş bulabilirler. Otomotiv sektörü, beyaz eşya üretimi, bilgisayar teknolojileri şirketleri, yazılım şirketleri hatta tıp alanlarında da bilgisayar mühendislerinin yeri bulunmaktadır.

– Uzaktan Çalışma İmkanı

Bilgisayar mühendislerinin diğer mühendislerden farklı bir özelliği var. Özellikle yazılım üzerine çalışan bilgisayar mühendisleri iş yerine gitmeden evlerinde veya başka şehirlerde çalışmalarını yürütebiliyorlar. Hatta internet üzerinde bazı uygulama ve iş siteleri var. Bu siteler de Amerika’da, Avrupa’da veya Dünya’nın çeşitli yerlerinde yazılım çalışmaları için iş ilanları açılıyor. Bu açılan ilanlarda tam zamanlı ve yarı zamanlı olarak işe girebiliyorsunuz ve siz kendi ülkenizde kalarak başka ülkedeki bu şirketlerde çalışabiliyorsunuz. Örneğin Türkiye’de yaşarken, Amerikalı bir yazılım firmasında çalışıyor. Maaşınızı dolar olarak alıyorsunuz ama iş yerine gitmeniz gerekmiyor. Tabi sigorta vb konular için detayları yine şirketlerden öğrebilirsiniz. Bu yazımızı yararlı olması açısında sürekli geliştireceğiz. Bizi takip ederek, güncel gelişmeleri öğrenebilirsiniz. Teknoloji Projeleri olarak, başarılar dileriz.

One thought on “Bilgisayar Mühendisliği Nedir? Bilgisayar Mühendisi Ne Yapar? Maaşları ve İş Alanları

 • 17 Eylül 2021 tarihinde, saat 12:35
  Permalink

  Merhaba, Bilgisayar Mühendisiyim. Bebeğim var , evden çalışmak istiyroum, yurt dışında iş almak için part time yada tam zamanlı ilan veren sitelerden örnek gönderebilirmisiniz?

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgisayar Mühendisliği Nedir? Bilgisayar Mühendisi Ne Yapar? Maaşları ve İş Alanları

1