UPS (Kesintisiz Güç Kaynağı) Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

UPS (Kesintisiz Güç Kaynağı) Nedir?

Günümüz elektrik sorunları nedeniyle veri kaybını en aza indirmek için kullanılmakta olan UPS kesintisiz güç kaynakları büyük oranlarda kayıpların ortaya çıkmasını engellemektedirler. Bununla birlikte kolay şekilde kullanılabilmesinden dolayı da kullanıcılar tarafından tercih edilmesine olanak sağlamaktadır. Kesintisiz güç kaynağı olarak isimlendirmiş olduğumuz UPS’leri kullanmamızda amaç ise aniden kesilen elektriğin çalışan akü desteğiyle birlikte ortaya çıkan kayıpları en aza indirmektedir.

Ufak çaplarda veya yüksek verim sağlayan alanlarda kullanılmak üzere çeşitli özellikleri barındırmakta olan özellikleriyle kesintileri engellemek amacıyla kullanılabiliyor. Örnek olarak elektronik ortamda kullanmış olduğunuz cihazların ani bir voltaj düşüşünde veya elektrik dalgalanmasına karşı korumak için en iyi şekilde görev alabilmektedir. Hadi şimdi UPS kaynaklarının nasıl çalıştıklarına göz atalım.

İlginizi Çekebilir: Jeneratör Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

UPS (Kesintisiz Güç Kaynağı) Nasıl Çalışır?

Öncelikle bunu bilmeniz gerekir ki UPS veya KGK olarak bilinmekte olan kesintisiz güç kaynakları jeneratör değildirler. Elektriklerin aniden kesilmesi durumunda kullanıcının verilerini yedeklemesi veya kayıt etmesine avantaj tanımaktadır. Bunun sayesinde büyük kayıplara yol açabilecek veri kayıplarını en aza indirebiliyor. UPS içerisinde yer almakta olan en etken nokta bilginin sistem üzerinde bulunmakta olan kalbidir.

Yani elektrik kaynağını sağlamakta olan aküdür. Akü elektrik kesintisi sırasında devreye girerek çıkışa doğru elektrik iletmesine olanak sağlıyor. Buda dışa bağlı olan kablonun elektrik kaybını aniden kayıp etmesine engel oluyor. Kesintiler veya voltaj dalgalanmaların yaşandıkları noktalar UPS sistemlerin en temel noktaları arasında yerini almaktadırlar. Bunun için elektrik kayıpları olarak son derecede iyi iş görmektedirler.

İlginizi Çekebilir: Kondansatör (Kapasitör) Nedir? Ne İşe Yarar?

UPS Güç Kaynakları Neden Kullanılmalıdır?

UPS güç kaynakları insanların büyük sıkıntılarla karşı karşıya gelecek sorunlardan kurtararak kendilerine zaman kazandıran ve silinecek olan verilerin kurtulmasına etken yaratıyor. Yani bunu örnek üzerinde verecek olursak bilgisayar üzerinde saatlerce uğraşmış olduğunuz bir tasarımın veya belgelerin elektrik kesintisinin sonucunda kayıp etmek istiyor musunuz?

Bu sizler için büyük bir tedirginlik ortamlarını yaşatmaktadır ve hiç kimsenin yaşamak istemediği durular karşısında yerini alıyor. İşte tamda bu durumlarda UPS sistemleri devreye girerek sizlerin zamandan tasarruf etmenize yardımcı oluyor. Bu süreç içerisinde kayıp yaşamak istemediğiniz belgelerin yedeklerini alarak veya kayıt işlemlerini yaparak oluşacak olan kayıpları engellemiş olursunuz.

UPS Güç Kaynakları Nerede Kullanılabilir?

UPS güç kaynaklar veri kayıpların yaşanmak istenmediği her teknolojik aletlerin bulunduğu ortamlarda kullanılabilmektedir. Sistemlerin sağlamış oldukları kısa süreli elektrik seviyeleri sayesinde son anda kesilecek elektrik akımlarının yaşatacakları veri kayıplarını engellemesi durumunda kullanılabiliyor. Özellikle de bizlere internet sağlayıcılardan verilen sistemlerin 7-24 saat boyunca hizmet vermeleri yaşanan elektrik kesintilerin önlenebilmesi için UPS tercihlerin yapıldığı noktalar arasında yerini almaktadır. UPS sistemlerine sahip olmanız kolay olduğu için herhangi bir elektronik satışı yapan firma tarafından elde etmeniz mümkündür. Aynı şekilde kolay kurulumu sayesinde de ev ortamlarında bilgisayarlarınız için kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

UPS (Kesintisiz Güç Kaynağı) Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

0