Dalga Enerjisi Nedir? Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır?

Dalga Enerjisi Nedir? Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır?

Dalga enerjisi okyanusların veya denizlerin oldukları alanlarda yenilenebilir enerjinin üretilmesine etken yaratmaktadırlar. Denizlerin aniden kabarmasına veya karalara doğru göstermiş oldukları hızların aniden çarpmasıyla birlikte elde edilmekte olan enerji sayesinde elektrik üretimi veya diğer enerji kaynaklarında kullanılma özelliği taşımaktadır. Rüzgarların sıkça kendilerini göstermiş oldukları alanlarda konumlandırılan dalga enerjileri denizin içlerinden doğru gelen yüksek hızdaki dalgalanmaları enerji kaynağına dönüştürerek elde edilmektedir.

Dalga enerji sistemleri kendi alanlarında farklı derecelendirmelerle üretilen manyetik sistemlere göre değişiklik gösterebilmektedirler. Aynı zamanda elektrik veya diğer enerji kaynakların üretilmesi için elde edilen Gel git enerjisi, dalga çiti ile enerji üretimi, deniz suyu salınımı ile elde edilen enerji sistemleri, akıntı ile enerji üretimi gibi durumların oluşmasına yardımcı olabiliyor.

Önerilen Yazı » Güneş Enerji Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Dalga Enerjisi Ne İşe Yarar?

Dalga enerjisi hem çevre açısından hem de toplum açısından zarar vermediği için genel olarak tercih edilmekte olan sistemler arasında yerini almaktadır. Nükleer enerjilerle elde edilen enerji kaynaklarının doğal çevre ve insanlar üzerinde göstermiş oldukları atık maddelerin hiçbirini oluşturmayarak aksine tükenmeyen enerji kaynağına örnek gösterilebilmektedir.

Elektriğin zorlukla elde edildiği alanlarda denizden faydalanmak için kullanılması gereken enerji kaynaklarında yerini almaktadır. Aynı şekilde potansiyel teknolojinin deniz veya okyanus bölgelerinde kullanılmasına avantaj sağlıyor. Denizler içeriye doğru yüzbinlerce farklı zenginlikler taşımaktadırlar. Bunları gün yüzüne çıkartmak için de insanoğluna sağlamış olduğu özellikler arasında yerini alıyor.

Dalga Enerjisinin Ortaya Çıkartmış Olduğu Dezavantajlar

Her enerji kaynağının ortaya çıkartmış olduğu dezavantajlar gibi dalga enerjisi de bu durumlar arasında yerini alıyor. Dalga enerji sistemleriyle birlikte enerji elde edebilmek için öncelikle deniz tarafından üstüne doğru gelen dalgaların kendilerine özel tasarımları yapılmaları gerekiyor. Yani dalgalar içerisinde özellikler yapılması gereken tasarımlar sistemin her açıdan oluşan dalgalarda bizlere enerjinin ortaya koymadığını belli edebiliyor.

Dalga enerjileri aynı şekilde gemi rotalarında değişiklikler göstermesi, askeri tatbikatların önlenmesi, balık avlanma durumların göz ardı edilmesi veya denizlerin altında geçen kabloların zarar görmesi gibi durumları ortaya çıkarabilmektedir. Bu durumlara dikkat edildiği sürece kurulduğu alanda dezavantajdan çok avantaj sağlama çözümleri üretmektedir.

Önerilen Yazı » Rüzgar Türbinleri Neden 3 Kanatlıdır?

Dalga Enerjisinden Hangi Ülkeler Faydalanıyor?

Genellikle denize kıyısı olan veya okyanuslara olan bağlantıları yakın olan ülkeler deniz dalgalarından yararlanarak bu enerjiden faydalanmaktadır. Sistemde kullanan verilerde enerji sıkıntısı durumun engellenmesi söz konusu olabiliyor. Aktif olarak şuanda sistemi kullanan ülkeler, İngiltere, Portekiz, İspanya, Amerika ve İsrail Ülkeleri kullanmaktadırlar.

Gel git enerjisi ile dalga enerjisi birbirinden bağımsız durumlardır. Yani dalgalar için özel olarak üretilmekte olan tasarımlar gelen dalgayı önceden belirleyerek enerji sağlaması için ilave edilmektedir. Gel git olayları da tamamen farklı şekilde yaşanan yüksek verimliklerle enerjilerin üretimlerini sağlıyor. Denizlerin içerisinde de enerjilerin elde edilmesi durumu yaşanacak olan enerji sıkıntılarını aşağıya çekmeye olanak sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dalga Enerjisi Nedir? Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır?

0