Kremayer Dişli Nedir? Ne İşe Yarar?

Kremayer Dişli Nedir?

Bu yazımızda kremayer dişli nedir, ne işe yarar konularına değinerek nerelerde kullanıldığını açıklayacağız. Kremayer dişli, bir dişli çark çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Üzerinde düz veya helisel dişler açılmış doğrusal çubuklara kramayer dişli denir. Kramayer dişli karşısında genellikle küçük silindirik dişli çalışır. Bu dişliye pinyon dişli denir. Kremayer dişlinin çalışması sırasında istenen düzgünlük ve sessizlik için dişlerin düz, helis, ok ve spiral şekilde açılması uygundur.

Kremayer dişliler, pinyon dişli ile birlikte bir dişli çifti oluşturarak kullanılır. Böylece dairesel hareket doğrusal harekete veya doğrusal hareket dairesel harekete çevrilir. Büyük güç iletiminde en az kuvvet sarf etmek amacıyla kremayer dişli sistemi, sonsuz vida ve karşılık dişlileri ile birlikte kullanılır. Çalıştığı eş dişlinin adıyla anılır.

Önerilen Yazı: Sonsuz Vida (Dişli) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Kremayer dişlinin dişleri düz veya helis olarak yapılır. Kremayer dişliler; dikey hareket yapan takım tezgâhlarında, vinçlerin ileri geri hareketlerinde ve bazı kumanda mekanizmalarında kullanılır. Bu aparatlarla kusursuz kremayer dişli açmak mümkündür. Aparat, bir delikli ayna ile tezgah tabla miline ve ara mile takılan iki dişli çark ve bağlama parçalarından oluşur.

Kremayer Dişli Nerelerde Kullanılır?

Kremayer dişlilerin kullanıldığı belli başlı yerlerden bazıları şunlardır: Matkap tezgâhlarında milin aşağı yukarı hareket ettirilmesi, torna tezgahlarında arabanın kayıtlar üzerinde sağa sola hareket ettirilmesi, krikolarda yük kaldırmak için ayrıca bağlama kalıplarında ve çeşitli raylı vinçlerde de kullanılmaktadır. Eğik kremayer dişliler; sessiz ve sarsıntısız hareket ettirilmesi gereken makine parçalarında örneğin kameralarda, optik aletlerde ve bunlara benzer hassas makinelerde kullanılır. Ayrıca kremayerler, robotik uygulamalarda dairesel hareketi doğrusal harekete çevirmek için kullanılan birkaç önemli mekanizmadan biridir.

2 thoughts on “Kremayer Dişli Nedir? Ne İşe Yarar?

 • 16 Kasım 2019 tarihinde, saat 13:46
  Permalink

  Teknik bir eleman olarak emekli oldum,büyük inşaatlarda,sıvama ve mantolama işlemlerinde,hareketli motor ve duvara monteli sabitlenmiş sistemde,inşaat hareketli platformu kurulup,sıvama tadilat ve tamir işleri yapılıyor,20 katlara kadar çok kolaylık sağlanıyor,ama düz dişli kullanılıyor bu kremayer sistemde,daha emniyetli ve güvenililirlik olması niçin,bu sistemde HELİS KREMAYER DİŞLİ SİSTEMİ KULLANMAK ZORUNLU OLMALIDIR,SÖZKONUSU BURADA İNSAN YAŞAMIDIR;MALZEME YORGUNLUĞUNDA,BİR Kremayer dişli kırıldığında tonlarca yük kontrolsüz şekşilde aşağı düşer ve istenmeyen kötü sonuçlar olabilir,bilginize,yaygınlaştırılmalı.SAYGIMLA..

  Yanıtla
  • 16 Kasım 2019 tarihinde, saat 16:41
   Permalink

   Değerli bilgileriniz için teşekkür ederiz Muhammet Bey.

   İyi günler dileriz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kremayer Dişli Nedir? Ne İşe Yarar?

2