Kremayer Dişli Nedir? Ne İşe Yarar?

Kremayer Dişli Nedir?

Bu yazımızda kremayer dişli nedir, ne işe yarar konularına değinerek nerelerde kullanıldığını açıklayacağız. Kremayer dişli, bir dişli çark çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Üzerinde düz veya helisel dişler açılmış doğrusal çubuklara kramayer dişli denir. Kramayer dişli karşısında genellikle küçük silindirik dişli çalışır. Bu dişliye pinyon dişli denir. Kremayer dişlinin çalışması sırasında istenen düzgünlük ve sessizlik için dişlerin düz, helis, ok ve spiral şekilde açılması uygundur.

Kremayer dişliler, pinyon dişli ile birlikte bir dişli çifti oluşturarak kullanılır. Böylece dairesel hareket doğrusal harekete veya doğrusal hareket dairesel harekete çevrilir. Büyük güç iletiminde en az kuvvet sarf etmek amacıyla kremayer dişli sistemi, sonsuz vida ve karşılık dişlileri ile birlikte kullanılır. Çalıştığı eş dişlinin adıyla anılır.

Önerilen Yazı » Sonsuz Vida (Dişli) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Kremayer dişlinin dişleri düz veya helis olarak yapılır. Kremayer dişliler; dikey hareket yapan takım tezgâhlarında, vinçlerin ileri geri hareketlerinde ve bazı kumanda mekanizmalarında kullanılır. Bu aparatlarla kusursuz kremayer dişli açmak mümkündür. Aparat, bir delikli ayna ile tezgah tabla miline ve ara mile takılan iki dişli çark ve bağlama parçalarından oluşur.

Kremayer Dişli Nerelerde Kullanılır?

Kremayer dişlilerin kullanıldığı belli başlı yerlerden bazıları şunlardır: Matkap tezgâhlarında milin aşağı yukarı hareket ettirilmesi, torna tezgahlarında arabanın kayıtlar üzerinde sağa sola hareket ettirilmesi, krikolarda yük kaldırmak için ayrıca bağlama kalıplarında ve çeşitli raylı vinçlerde de kullanılmaktadır. Eğik kremayer dişliler; sessiz ve sarsıntısız hareket ettirilmesi gereken makine parçalarında örneğin kameralarda, optik aletlerde ve bunlara benzer hassas makinelerde kullanılır. Ayrıca kremayerler, robotik uygulamalarda dairesel hareketi doğrusal harekete çevirmek için kullanılan birkaç önemli mekanizmadan biridir.

Sayın okuyucumuz, yazımız ile ilgili görüşlerin ve eklemek istediklerin olursa bize yorum atabilirsin. Ayrıca hoşuna gidebilecek diğer bilgi yazılarımızı da sitemizde bulabilirsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kremayer Dişli Nedir? Ne İşe Yarar?

0