Oral Büyüköztürk Kimdir? | MIT İnşaat ve Çevre Mühendisliği Bölümü Profesörü

Prof. Dr. Oral Büyüköztürk Kimdir?

Pertevniyal Lisesi mezunu olan Oral Büyüköztürk lisans eğitimini 1963 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Yapı Mühendisliği Bölümü’nde aldı. Yüksek lisans ve doktora eğitimlerini Cornell Üniversitesi’nde tamamlayan Dr. Büyüköztürk, araştırmalarına Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) İnşaat ve Çevre Mühendisliği Bölümü’nde profesör olarak devam ediyor.

Yeni yapılar ile yenilikçi malzemelerin tasarımı ve mekaniği üzerinde çalışmalar yapıyor. Araştırmaları özellikle beton yapıların tasarımı ve davranışı, malzemelerin dayanıklılığı, deprem mühendisliği, yapıların tahribatsız muayenesi, elyaf takviyeli polimerlerin kullanımı ile çok katmanlı malzemelerin analizleri gibi konularda yoğunlaşıyor.

oral-buyukozturk-kimdir

Çok sayıda uluslararası çalışmaya imza atan Dr. Büyüköztürk Amerikan İnşaat Mühendisleri Cemiyeti (ASCE, American Society of Civil Engineering), Amerikan Tahribatsız Muayene Cemiyeti (ASNT, American Society of Nondestructive Testing), Amerikan Demiryolları Mühendisliği Topluluğu gibi kurumlardan aldığı önemli ödüllerin yanı sıra İsviçre Federal Devlet Araştırma Laboratuvarları Mirko Ros Altın Madalyası’nın sahibi. Bir çok bilimsel derginin editörlüğünü yürüten Dr. Büyüköztürk İskoçya Ulusal Bilim Akademisi ve Edinburgh Kraliyet Cemiyeti’ne de üye.

-----------------------------------

Teknoloji Projeleri'nin Desteğe İhtiyacı Var

Teknoloji Projeleri, %100 okur destekli bir bilim, teknoloji ve teknik bilgi platformudur.

Ülkemizdeki bilimsel çalışma ve teknik bilgi açığını kapatmak için giriştiğimiz bu yolda yazılarımızı özenli bir şekilde hazırlıyor, siz değerli takipçilerimiz ile ücretsiz olarak paylaşıyoruz. Kazanç imkanlarımız kısıtlı olduğu için sizlerden destek istiyoruz. Bize destek olmak isterseniz, destek sayfamıza ulaşmak için BURAYA tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oral Büyüköztürk Kimdir? | MIT İnşaat ve Çevre Mühendisliği Bölümü Profesörü

0