Charles Darwin Kimdir? Hayatı ve Eserleri Nelerdir?

 

Charles Darwin insanın nasıl geliştiğine dair birçok çalışmalarda bulunmuştur. Bu çalışmalar, insanların vücut gelişimleri ve doğaya uyum sağlaması gibi konuları ele almaktadır. Birçok konuda teorilerde bulunan Charles Darwin biyolojinin gelişmesine de katkıda bulunmuştur.

Charles Darwin

İnsan doğası gereği hayatı boyunca birçok şey üzerinde kafa yormuştur. Dünyanın şekli, gezegenler, hakikat, insanların kökeni ve bu daha sürüp gider. Hep sorgulama içinde olmuşuzdur. Bebeklikten başlayıp hep bizimle olan merak duygusu bize yeni keşifler ve yeni kapılar aralamaya teşvik etmiştir. Bu merak duygusu ile yeni bir kapı açan ve tüm insanlığın nereden geldiğini sorgulayan Charles Darwin bunlardan sadece birisidir. Bu sorgulama için ilk olarak çeşitli psikolojik ve kültürel sorunlar yaşamış olsa da Darwin ardında insanlık için büyük bir armağan bırakmıştır.

Charles Darwin’in Hayatı

Asıl adı Charles Robert Darwin olup 12 Şubat 1809’da Britanya’da dünyaya gelmiştir. Babası Robert ve dedesi Erasmus ünlü doktorlardı. Darwin ilk öğrenimini tamamladıktan sonra bir süre babasının yanında çalıştıktan sonra Edinburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne yazılmıştır. Fakat Darwin Tıp derslerini bir türlü sevmediği için doğa tarihiyle ilgilenen bir topluluğa dahil olmuştur. Topluluk, Darwin’in o ünlü fikirlerinin doğmasına sebep olmuştur. Oradaki öğretmenlerden Evrim Teorisi dersleri almış çeşitli konularda araştırmalar gerçekleştirmiştir.

Önerilen Yazı: Gustave Eiffel Kimdir? Hayatı, Eserleri Nelerdir?

Tıp derslerini aksattığından dolayı babası onu oradan alıp bir din adamı olması için Cambridge üniversitesi teoloji bölümüne yerleştirmiştir. Tıpa göre teolojiye daha ilgili olsa da aklı sürekli doğa tarihindeydi. Fakat Darwin hem doğa tarihinden geri kalmamış hem de Teoloji bölümünü bitirmiştir. 1831 yılında; sonrasında Darwin’in Gemisi olarak tanımlanacak bir gemiye öğretmeninin tavsiyesi ile gemi kaptanına yoldaşlık etmek için girmiştir. 5 yıl süren bu yolculuktan sonra Darwin tamamen değişmiştir. 1839 yılında kuzeni ile evlenmiş ve 10 çocukları olmuştur. Darwin 19 Nisan 1882’ de yaşamını yitirmiştir.

Beagle Yolculuğu, Evrim teorisi ve Düşünceleri

Darwin gemide tam 5 yıl zaman geçirmiştir. Bu zamanda çeşitli fosil ve canlılar keşfetmiştir. Darwin sık sık Cambridge’e mektuplar yollar buldukları hakkında bilgi verirdi bu sayede orada olmasa dahi doğa bilimcileri arasında epey ün kazanmıştı. Darwin Türlerin Kökeni adında bir kitabı vardır. Bu kitapta insan ve bunun yanında diğer tüm canlıların doğal seçilim yoluyla bir ya da birkaç ortak atadan evirildiği teorisini ortaya koymuş ve bu teoriyi kanıtlayan pek çok çalışmalar sunmuştur. Darwin’in görüşleri üzerindeki çalışmalar modern çağımızın evrim teorisi, bugün biyoloji alanındaki konuların temeli ve geliştirici ögesidir. Evrimin olduğu olgusu Darwin’in yaşamına devam ederken , doğal seçilim teorisinin evrimin orijinal açıklanması ile birlikte 1930’lu yıllarda bilim insanları tarafından kabul onaylanmıştır. Darwin’in kendine ait teorileri günümüzde evrimsel biyolojinin ana hatlarını oluşturmakta, hayatın daha farklı olması üzerine bütünleyici açıklamalar sunmaktadır.

Darwin’in Kitapları

Geçmişten günümüze hakkında çeşitli söylemlerde bulunulan Darwin, kitaplarındanTürlerin Kökeni” en ünlü olsa da “İnsanın Türeyişi” ve “İnsan ve Hayvanlarda Duyguların İfadesi” kitapları da dikkate değerdir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Charles Darwin Kimdir? Hayatı ve Eserleri Nelerdir?

0