Alexander Graham Bell Kimdir? Hayatı ve Eserleri Nelerdir?

Alexander Graham Bell Kimdir?

Ortaya koyduğu bilimsel çalışmalarla adından söz ettiren Alexander Graham Bell, her ne kadar daha ziyade telefon mucidi olarak bilinse de tek başına 18 patentin sahibidir. Bunların dışında ortak çalışmalarla 12 patenti daha bulunan ünlü bilim insanı, işitme engelliler için çeşitli cihazların geliştirilmesinde de önemli rol oynamıştır. Günümüzde bir hayli yaygın hale gelen görüntülü konuşma özelinde de çeşitli çalışmaları Thomas Watson ile birlikte yaparken kuşkusuz işitme sorunu yaşayan annesinin de etkisi olmuştur. Peki, Alexander Graham Bell kimdir?

1847 yılının 3 Mart günü İskoçya’nın Edinburg kentinde dünyaya gelen Bell, güzel bir eğitim hayatına sahipti. İki kardeşini tüberküloz hastalığından dolayı kaybeden Graham Bell, doktorların önerisiyle Kanada’ya yerleşti. Çeşitli bilimsel çalışmalar yapmaya başlayan bilim insanı, Telgraf üretiminde de incelemelerde bulundu. 1871 yılında Boston’da başlayan frekans ayarlamalarıyla birlikte telgraf iletimi sağlayan cihaz ortaya çıkarma yolunda ilerledi.

Önerilen Yazı: Telgraf Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

İlk Telefon Görüşmesi: 10 Mart 1876

Özellikle yerel yatırımcıların maddi destekte bulunmasıyla çok daha rahatlayan Bell, harmonik telgrafı mükemmel hale getirebilmek için uzun günlerini harcadı. Ancak daha sonra doğruda sesin iletilmesi gerektiğini düşündü. Telgraf yolunu telefona çevirmişti. Mali destek sunan yatırımcıları ise bu durumdan memnun olmadı. Watson ile ortaklık kuran Graham Bell, ses aktarım cihazı patentini aldılar. 1875 yılında sesin kablo içerisinden geçerek gelmesinin mümkün olabileceğini keşfetti. 10 Mart 1876 tarihinde ise telefon konusunda başarılı oldukları ilan edildi.

Tel üzerinden yapılan ilk testte Watson’un Graham Bell’in sesini duymasıyla çağın en büyük icatlarından bir tanesi gerçekleşti. Ancak işler sanıldığı gibi kolay olmadı. Yüzlerce dava dosyasıyla uğraşmak zorunda kalan Bell Company şirketi 18 yıllık mücadelesinin ardından patent savaşlarını kazandı. 10 yıllık süre içinde 150.000 üzerinde telefon satışı yapılırken telefonun icadı beraberinde birçok buluşa da kapı araladı.

Önerilen Yazı: Cep Telefonu Neden Patlar?

Graham Bell Kıtalararası Telefon Görüşmesi

1900’lu yıllarda Dünya’nın geleceğini etkileyen bir olay daha gerçekleşti. Onlardan birisi de telefon icadının sonrasında yapılan en önemli testlerden bir tanesi olan kıtalararası telefon görüşmesidir. Bunun için 1915 yılında Graham Bell, New York’a gitti. Orada icat ettiği telefon ile San Francisco’da bulunan Thomas Watson ile problemsiz bir şekilde görüştü. Bu Dünya’da ilk kez kıtalararası telefon görüşmesi olarak kayıtlara geçti.

Graham Bell Diğer Eserleri

Bir çoğumuz Alexander Graham Bell ismini duyduğumuzda telefon icadı gelir. Lakin telefon icadı dışında Graham Bell tarafından çeşitli formüller ve bilimsel çalışmalar yapıldı. Hava araçları üzerine de fikirlere sahip olduğu anlaşılan ünlü bilim insanının selenyum piller ve fonograf alanında da patentlere sahip olduğu kişisel bilgilerinde görülmektedir. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük şirketinin sahibi olan Graham Bell, 1876 yılında elde ettiği telefon patentinden tam 46 yıl sonra 1922 yılında evinde öldü.

Tüm telefon sistemleri ise bir dakika boyunca kapatılarak saygı duruşunda bulunuldu. Kendisine maddi anlamda destek olan sponsoru Gardiner Hubbard’ın kızıyla evlenen Graham Bell, hali hazırda en çok bilinen insanlar arasına ismini yazdırmayı başarmıştır. Ortaya koyduğu azim ve kararlıkla birlikte fikirleriyle de öne çıkan bir bilim insanı olmanın tarifini de hayatıyla yapmıştır.

Önerilen Yazı: Telefon Dinlenmesi Nasıl Anlaşılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alexander Graham Bell Kimdir? Hayatı ve Eserleri Nelerdir?

0