Michael Faraday Kimdir? Hayatı ve İcatları Nelerdir?

Michael Faraday Kimdir?

Michael Faraday 19. yüzyılın adından söz ettiren büyük bilim insanlarından biridir. Faraday, 22 Eylül 1791 tarihinde Londra’da doğmuştur. Yoksul bir ailenin çocuğu olması sebebiyle uzun bir süre eğitim alamamıştır ve çalışmak zorunda kalmıştır. Çocukluk döneminde gazete dağıtıcısı olarak çalışmaya başlamış ve okuma yazmayı, hesap yapmayı bulunduğu bölgedeki kilisinin pazar okulunda öğrenmiştir. Daha sonra bir ciltçi de işe başlamış burada birçok kitabı okuma fırsatı bulmuştur. Okurken özellikle fizik kitaplarına büyük ilgi göstermiş ve bu onu fizik alanında en ünlü bilim adamları arasına sokmuştur.

Kitaplardan öğrendikleri ile deneyler yapmaya başlayan Faraday kendi yaptığı zayıf bir volta pili ile elektrokimya deneyleri yapmaya başlamıştır. Bilime olan merakı sebebiyle Londra’da gerçekleştirilen Kimya konferanslarına katılan Faraday bu konferanslarda anlatılan tüm konular hakkında notlar tutmuştur. Daha sonra bu notları bir araya toplayıp birleştirerek konuşmacı Sir Humphrey Davy’te göndererek onun yanında çalışmak istediğini bildirmiştir. Bu ise kaderinde bir dönüm noktası yaratmıştır.

Önerilen Yazı: Manyetik Koruma Nedir? Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

Davy tarafından kabul edilen Faraday 1813 yılında Davy’nin desteğiyle Kimya Asistanı oldu. Bu süreçte Davy’nin yanında bulundu Fransa, İsviçre, İtalya gibi ülke gezilerinde Davy’nin yanında bulunarak ona eşlik etti ve 1820 yılında yardımcılık görevinden ayrılarak, 1825 yılında laboratuvar müdürlüğü görevine devam etti, 1833 yılına geldiğimizde ise Faraday başarılarından ötürü ders verme zorunluluğu olmaksızın Kimya profesörü oldu.

Faraday çalışmalarında elektrostatik etki alanında deneyler ve araştırmalar yapmış, magnetizma üstünde araştırmalar yaparak bu alanda ki deneyleri ve gözlemleri sayesinde 1831 yılında elektromanyetik indükle­meyle ilgili önemli buluşunu gerçekleştirmiştir. Elektrik ile ışık arasında ilişikiler konusunda önemli çalışmalar yapmıştır. Dielektriğin özellikleri üstüne yaptığı araştırma çalışmaları ile dia-magnetizma ve elektrik ile ışık arasındaki ilişkiler konusundaki çalışmaları da XIX. yy’ın ortaların­daki en önemli buluşlar arasında yer almaktadır. Faraday yaptığı tüm çalışmalarda Kimya ve Fizik alanında başarılarını kanıtlamış ve bilim insanları için örnek bir şahsiyet olmuştur.

Önerilen Yazı: Tesla Bobini Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

Michael Faraday, Faraday yasaları olarak bilinen yasaları ortaya koymuştur. Bu yasaların içinden en önemlisi bir maddeden geçen elektrik miktarı ile o maddeden ayrılmış olan bileşenlerin miktarı arasındaki ilişkidir. Bu sonuç Dünya’ya atomların sadece belli miktarında elektrik ile bağlantılı olduğunu göstermiştir. Bu olayın bilimsel açıklaması sadece içinde bulunduğumuz yüzyılın hemen başlarında Rutherford’un atomun yapısını belirleyebilmesi ile verilmiştir. Dolayısı ile ilk defa elektriği bir güç, kuvvet olarak Faraday nitelemiştir. Faraday mıknatıslar üzerindeki elektriksel gücü deneyleri sonucu sezimlemiştir. Buna göre bir tel bobin içinde meydana gelen manyetik etki, ikinci bobinde elektriksel etki olarak meydana çıkmaktadır.

Faraday tüm çalışmaları ile Elektrik motorunun fikir babası olmayı başarmıştır. Bugün kullandığımız elektrik motorlarının temel prensipleri Faraday deney ve gözlemleri ile ortaya çıkmıştır. Yine Jeneratörlerinde mucididir diyebiliriz. Faraday klor gazını sıvılaştırmayı da başarmıştır. Faraday kafesi isimli elektrik alanı kalkanını icat etmiş ve elektrolizin temel ilkelerini de belirlemiştir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Michael Faraday Kimdir? Hayatı ve İcatları Nelerdir?

0