Carl Sagan Kimdir? Hayatı ve Eserleri Nelerdir?

Carl Sagan Kimdir?

Astronomi tarihi açısından önemli bir yere sahip olan Amerikalı gök bilimci Carl Sagan, 1936 yılının kasım ayında doğdu. Musevi kökenli olup Astrobiyoloji alanında öncüler arasında kabul edilmeyi de kısa zamanda başardı. Chicago Üniversitesi mezunu olan Sagan, sonrasında ise astronomi ve astrofizik alanlarında doktora yaptı. 1960lı yıllarda başladığı çalışmalarda öncelikli olarak Venüs gezegeni hakkında bilgileri raporlaştırdı. O güne kadar Venüs gezegeniyle ilgili dahi hiçbir veri yoktu. Kuru ve sıcak bir yüzeye sahip olduğunu düşündüğü Venüs hakkında çalışmalarını çok daha genişletti.

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi özelinde genetik bilimi üzerine çalışmalar yapan Sagan sonrasında ise Harvard’da öğretim görevlisi oldu. 1971 yılına gelindiğinde ise Astronomi ve Uzay Bilimleri Profesörü unvanını aldı. Çeşitli çalışmalarından dolayı Cornell Üniversitesi Radyofizik ve Uzay Araştırmaları Merkezi’nde ikinci başkan olurken çok sayıda akademik ödülünde sahibi konumundadır. 1977’de NASA Madalyası almaya da hak kazanan Sagan, Pulitzer Ödülü kazanan profesörlerdendir.

Ayrıca Bakınız: Richard Feymann Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Carl Sagan Çalışmaları

Güneş Sistemi çerçevesinde yapılan çalışmalara öncülük eden Sagan, insansız uzay araçlarının yönetiminde de bulundu. Dünya dışı varlıklar için mesaj gönderme fikrini ortaya atan ilk kişi olan Sagan, çeşitli çalışmalara başladı. Pioneer 10 sonda üzerine yerleştirilmiş anlamlı şekillerin bulunması da bu amaçla yapılmıştır. Voyager uzay sondaları üzerine yerleştirilmiş olan ve tarihe Voyager Altın Kaydı olarak geçen mesajında aktörlerindendir. 55 dilde dostluk mesajı veren bu plak içerisinde doğa sesleriyle birlikte dünya hakkında da bilgiler bulunuyor. Ayrıca ünlü şarkıların eklenmesinin yanı sıra, Türkçe olarak da mesaj bulunuyor.

Uydu Çalışmaları

Sagan tarafından ortaya atılan çeşitli hipotezler bulunurken uydu çalışmaları da önemli yer tutar. Satürn uydusu olarak bilinen Titan’da okyanusların var olabileceğini ilk kez kendisi dile getirmiştir. Jüpiter uydusu Europa içinde aynı durum söz konusu olurken sonraki yıllarda ise bu durum kanıtlanmıştır. Ortaya koyduğu uğraşların sonucunda ise Titan konusunda çok daha iç açıcı bilgiler kazandırmıştır. Ayrıca Mars özelinde de mevsimsel değişimlerle ilgili geçerli bilgilerin sahibi Carl Sagan olurken Venüs’te var olan küresel ısınma tehdidini ortaya çıkarmıştır.

Ayrıca Bakınız: Albert Einstein Kimdir? Hayatı ve Buluşları

Dünya genelinde de son yıllarda çok daha yüksek tesirli görülen kürese ısınmanın çok büyük bir risk içerdiğini söyleyen bilim insanları arasında yer almıştır. Politik bir kişiliğe de sahip olan Carl Sagan tarafından yapılan çalışmaların önemli kısmı kitap haline getirilmiştir. 1996 yılının 20 Aralık günü ABD’nin başkenti Washington’da ölen Sagan’ın ölüm nedeni ise kemik iliği hastalığı olarak açıklanmıştır.

Carl Sagan Eserleri

İntelligent Life İn The Universe ilk kitabı olurken bunun haricinde Gezegen Araştırmaları, Kozmik Bağlantı, Başka Dünyalar, Cennetin Ejderleri, Cosmos, Contack isimli bilimsel kitapları bulunmaktadır. Yaşamın son yıllarında ise Karanlık Dünya’da Bilimin Mum Işığı, The Varieties of Scientific Experience gibi eserleri dünya çapında önemli düzeyde ses getirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Carl Sagan Kimdir? Hayatı ve Eserleri Nelerdir?

0