Richard Feymann Kimdir? Hayatı ve Eserleri

1918 yılının 11 Mayıs günü Amerika’nın New York eyaletinde dünyaya geldiğinde Richard Feymann, dünyanın en başarılı fizikçileri arasında olacağını sanırım tahmin etmemişti. Ancak 1988 yılının kış aylarında öldüğünde Nobel Fizik Ödülü almayı başarmıştı. 20.yüzyılın en iyi fizikçilerinden kabul edilen Feymann, başta Kuantum Elektrodinamiği olmak üzere çeşitli konularda çalışmalar ortaya koymuş ve tarihe geçmişti.

Richard Feymann Hayatı

Lise eğitimi sonrasında MIT ve sonrasında Princeton Üniversitesi eğitimlerini tamamlayan fizikçi Feymann, 1942 yılında Dünya Savaşı’na katılan Amerika Birleşik Devletleri tarafından çağrılarak Atom Bombası Projesi’nde yer aldı. Manhattan Projesi olarak da bilinen proje kapsamında kütle için gerekli uranyum miktarının tespit edilmesinde aktif görev aldı. Bunun için deneysel çalışmalar yaptı.

Önerilen Yazı » Alan Turing Kimdir? Hayatı ve İcatları Nelerdir?

Işıma zehirlenmesinden korunmak için çeşitli prosedürler geliştirildikten sonra atomaltı parçacıkların yapısı özelinde de basit gösterim geliştirdi. Günümüzde Feymann Çizelgeleri olarak bilinen gösterim hali hazırda dünya genelinde kabul edilmektedir. Fizik alanında en iyilerden olduğu herkesçe malum olan Richard Feymann, özel hayatında ise söylediği sözlerle anılagelmiştir.

Şiir ve resimle özel olarak ilgilenmesinin yanı sıra, en büyük hobileri arasında Bongo çalmak vardı. Darbuka tarzı bir müzik aleti olan Bongo çalabilen ünlü fizikçinin ortaya koyduğu öğrenme teknikleri ise günümüzde birçok bilimsel araştırmaya konu olmuştur.

Önerilen Yazı » Alan Turing Kimdir? Hayatı ve İcatları Nelerdir?

Kuantum Elektrodinamiği

Richard Feymann, Itiro Tomonaga ve Julian Schwinger üçlüsü 1965 yılında Kuantum Elektrodinamiği eksenli çalışmalarıyla Nobel Fizik Ödülü almaya hak kazandı. En önemli başarısı olarak bu durum öne çıkarken aynı zamanda Amerikan Fizikçileri arasında da hatırı sayılır bir yer elde edindi. Uzay ile zaman yaklaşımını ortaya koyan Feymann, hesap yapma durumları içinde kendi geliştirdiği grafiklerin kullanılabilmesini sağladı.

Kuantum üzerine ortaya koyduğu çalışmaların temel olması açısından önemi büyüktü. Halen bu çalışmalarının güvenilirliği devam ederken birçok araştırmayı özelinde de altyapı oluşturması ünlü fizikçinin önemini ortaya çıkarıyor. Sonrasında ise 1986 yılında ortaya çıkan Challenger felaketiyle ilgili araştırma komisyonu içerisinde de var oldu. Roger komisyonu bünyesinde çalışmalar sürdürdü.

Dünyanın en iyi fizikçileri arasında bulunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bilhassa kendisinin geliştirdiği grafik kuralları ile hesaplamaların kolaylaşması ve kuramın göreli değişmezliğin son bulmasını da sağladı. Sonuçların basit bir şekilde elde edilmesi de kullanımını çok daha cazip kıldı.

Richard Feymann Eserleri

Profesör Wheeler ile birlikte Uranyum konularında çalışmalar ortaya koydu ve doktorasını tamamladı. Bunun dışında Cornell Üniversitesi bünyesinde yayımladığı üç önemli makaleyle de 1948-49 yıllarında kuantum çalışmalarını ortaya koydu, 1965 yılında en büyük başarısı Nobel Fizik Ödülü kazanırken Kuantum elektrodinamiği eseri bulunmaktadır. Bunların dışında kuantum mekaniği ve kuram katkıları özelinde çeşitli eserleri mevcut olan ünlü Amerikan fizikçinin aynı zamanda şiirleri de vardır. Kuantum Mekaniği ve Yol İntegrali-1965 yılı eseri olmakla birlikte son olarak 1972 yılında Foton-Hadron Etkileşimleri adlı eserini yazmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Richard Feymann Kimdir? Hayatı ve Eserleri

0