Tesla Bobini Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

Tesla Bobini Nedir?

Nikola Tesla tarafından tasarlanan Tesla Bobini, çok daha yüksek voltaj üretmesi bakımından diğer bobinlerden ayrılmaktadır. 1890 yılında patent başvurusu yapılırken aynı zamanda elektrik dönüştürücüsü başlığı ile birlikte kaydı yapılmıştır. Elektrik ve buna bağlı olarak sanayi alanında büyük değişimlerin ortaya konmasında bir temel olan Tesla Bobini, yüksek frekanslı elektrik dalgalarının üretilebileceğini de göstermiştir.

Tesla Bobini Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda Tesla Bobininin tasarlama süreçlerini kısaca bahsedeceğiz. Diğer yazımızda ise Tesla bobinin malzemeleriyle beraber yaparak açıklayacağız. Tesla bobinin yapmak için bir çalışma yapmak gerekir. Öncelikli olarak enerjinin depolanabilir olması için kondansatör gerekir. Elektrostatik enerji depolaması bu şekilde sağlanırken elektromanyetik enerji içinde bobin kullanılmaktadır. Yüksek gerilim değerlerine ulaşılmasında ise trafo temini şarttır. Tesla Bobini incelendiğinde 4 ana kısım bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi yüksek gerilim trafosu, diğerleri birincil ve ikincil bobinlerdir. Ayrıca iç kısımdaki boru olan Toroid mutlaka metalden olmalıdır. Kondansatörü şarj edebilmek için yüksek gerilim trafosu kullanılmaktadır.

Önerilen Yazı » Nikola Tesla Kimdir? Hayatı, İcatları Nelerdir?

220V değerindeki ev şebeke geriliminin on binlerce volt yüksekliğe çıkarabilmek için bu işlem yapılmaktadır. Demir nüveli normal bir bobin olan trafo dışında kalın bir telden az sayıda sarım ile elde edilen birincil bobin kullanılagelmektedir. Metal olan Toroid boru üzerinden sarılmış ikincil bobinin etrafında bulunan birincil bobin, havayı nüve olarak kullanmaktadır. Hava nüveli ikincil bobin bu şekilde çıkarılmaktadır. Birincil bobinin aksine çok daha ince bir telden fazla sayıda sarım yapılarak elde edilen ikinci bobin Toroid üzerine sarılmaktadır. Kıvılcımların oluşmasını sağlayan ana parça Toroid olurken bazı durumlarda alüminyum olması da tercih edilebilmektedir. Metal ya da alüminyum dışında ise kullanımı yoktur.

Tesla Bobini Nasıl Çalışır?

Yüksek gerilim trafosunun kondansatörü şarj etmesiyle bobin çalışmaya başlamaktadır. Salınım neticesinde elde edilen yüksek frekanslı akım sonrasında ise elektriğin kablosuz iletilmesi nüvenin hava olarak seçilmesiyle gerçekleşir. Birincil bobinin binlerce volt değerinde yüklemesini kondansatörü gerçekleştirir. Manyetik alanın etkisiyle çok daha ince telli olan ikincil bobinde yükleme almaktadır. Toroid üzerindeyken bu durum gerçekleşirken Toroid ile toprak arasında zıt kutuplaşma olabilmesi de bu şekilde olur. Zıt kutuplaşmanın sonucu olarak Toroid özelinde kıvılcım elde edilir. Gerilim değerlerine göre kıvılcımların şiddeti artabilir, azalabilir.

Önerilen Yazı » Bobin Nedir? Ne İşe Yarar? Özellikleri, Çeşitleri

Tesla Bobini Ne işe Yarar?

Evlerde farklı amaçlarla kullanılan cihazlarda Tesla Bobini var olurken farklı sanayi kolları içinde önem taşımaktadır. En basitinden flürosan lama özelinde alternatif akım yapılarak aydınlatma sağlanmaktadır. Röntgen ışıkları sayesinde de sağlık sektöründe de tedavilerin gerçekleştirilmesinde yarar sunmaktadır. Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle birlikte çok daha yüksek elektrik akımlarının kullanımlarının genişlemesi de Tesla Bobini ne işe yarar sorusunun farklı şekillerde yanıtlanmasını beraberinde getirmektedir.

Ana hedef olarak kablosuz enerji yaratmaya çalışan Tesla, toprak bağlantısıyla enerjinin yayılarak yansıma özelliğini kullanmaya bu şekilde çalıştı. Çok küçük akım kaynaklarının yüksek seviyelere çıkarılması konusunda kablosuz elektrik iletiminde bir ölçüde başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Yüksek frekans ve yüksek gerilim ihtiyacı bulunan sanayi alanlarında bir devrim niteliğine sahip olduğunu söylemek Tesla Bobini özelinde yanlış olmayacaktır. Yazımızı geliştirmek isterseniz alt tarafta yer alan yorum kısmından bize değerli yorum ve bilgilerinizi yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tesla Bobini Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

0