Hız Sabitleyici (Cruise Control) Nedir? Nasıl Çalışır?

Hız Sabitleyici (Cruise Control)

Uzun yolculukları bilirsiniz sürekli ayaklarınız, eliniz ve gözünüzü kullanmak bir süre sonra sizi istemsiz bir şekilde yormaya başlar. Bu yazımızda bu olumsuz duruma karşı geliştirilen hız sabitleyici sistemini açıkladık. Sürekli yolu takip etmek sollama yapmak vs. gözlerinizi aşırı derecede yorarak konsantrenizi bozar. İşte burada bize bir yardımcı olarak hız sabitleyici sistemi (Cruise Control) devreye girer. Sürücünün biraz olsun rahatlamasını sağlayan bu sistem genelde direksiyon üzerinden bulunan tuşlar veya direksiyon altında bulunan bir koldan kumanda edilir temel mantığı aracınızın sabit bir hızda yol almasını sağlamaktır. 

Hız Sabitleyici Çalışma Mantığı

Sisteminin mantığı bu sistemi devreye aldığınızda, motorun yakıt valfine etki ederek, burada verilen yakıtın oranında bir değişiklik yapar. Böylelikle motora gelen yakıtın sabitlenmesini sağlanır. Bu sayede araç belli bir hızda tutulmuş olur. Eğer sistemi iptal edip devreden çıkarmak isterseniz gaz, fren veya debriyaj pedalına basmanız yeterli olacaktır. Bazı araçlarda hız yükseltme veya alçaltma tuşları direksiyon üzerinde de bulunur bu sayede daha pratik ve hızlı bir hız değişiklik imkanı elde edilmiş olunur.

Ayrıca Bakınız: Varyometre Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Hız sabitleyici sistemler doksanlı yılların başlarında üst model araçlardan kullanılmaya başlamış ancak günümüzde hemen her araçta fabrika çıkışlı olarak gelmektedir. Bu sistem özellikle uzun gece yolculuklarında araç kullanıcısını daha çok rahatlattığı için bazı durumlarda tehlikeli olabilir araç kullanıcısının uyumasına dahi sebep olabilir. Ancak yeni teknolojiler ile sürekli gelişin bu sistemler içinde daha gelişmiş bir sistem vardır. Bunun adı Adaptive Cruise Control System Türkçe olarak Uyarıcı Hız Sabitleyici Sistem olarak geçer.

Uyarıcı Hız Sabitleyici Sistem

Bu uyarıcı sistem ile hız sabitleyici devredeyken aynı normal hız sabitleyiciler gibi yakıtın valfine etki ederek motora belli bir yakıt gönderme işlemi yapılıyor. Burada gelen yenilik ise önünüzde bulunan araca belli bir mesafeden fazla yaklaştığınızda aracınız üzerindeki sensörler sisteme uyarı göndererek aracınızın yavaşlamasını ve öndeki araç ile aranızdaki güvenli takip mesafenizi korumanıza sağlıyor. Aynı zamanda önünüzde seyreden araç hızlanır veya şerit değiştirirse aracınız tekrar aynı hıza yükselebiliyor. Hız sabitleyici sistem özellikle uzun yolculuklarda sizi ve yanınızdakilerin güvenli bir yolculuk yapmasını sağlar.

Ayrıca Bakınız: Rot ve Balans Ayarı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

Yakıt tasarrufu imkanı sağlayan bu sistem aracınızı belli hız ve devir oranlarında tutarak temiz bir bir sürüş imkanı sağlarken motorunuzun da daha verimli çalışmasını sağlıyor ve yakıt tasarrufunuz %25 oranlarına kadar ulaşabiliyor. Aynı zamanda sürekli pedallara basan araç kullanıcılarının şikâyetlerinden olan topuk ağrısı, bacak uyuşması gibi şikayetlerden de bizleri kurtarıyor. Yazımızı yeni bilgilerle sürekli güncelleyeceğiz. Değinmemizi istediğiniz yerler veya sizin katmak istediğiniz bilgiler var ise bu yazının altındaki yorum kısmından bize yazabilirsiniz.

Sayın okuyucumuz, yazımızı sürekli geliştirmekteyiz. Yazımız ile ilgili görüşlerin ve eklemek istediklerin olursa bize yorum atabilirsin. Ayrıca hoşuna gidebilecek diğer bilgi yazılarımızı da sitemizde bulabilirsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hız Sabitleyici (Cruise Control) Nedir? Nasıl Çalışır?

0