ProjectDr: Vücudun İçini Görüntüleyen Sistem Geliştirildi!

Sağlık alanındaki teknoloji hız geçmeden büyümeye devam ediyor. Yararlı ve bir o kadar da farklı olan çalışmalardan birisi de Alberta Üniversitesi’nden geldi. Yapılan proje ile vücudun içini görüntüleyebilen bir sistem tasarlandı. ProjectDr isimi verilen sistem ile doktorlar insan vücudunun içini rahatlıkla görebilecek.

Alberta Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar tarafından geliştirilen sistem, hasta vücudunun iç kısmını 3 boyutlu olarak görüntüleyebiliyor. Diğer çalışmalardan farklı olarak cildi şeffaf hale getirmiyor ve eş zamanlı olarak görüntü sağlamıyor. Bunların aksine daha önce elde edilen üç boyutlu CT (Bilgisayarlı Tomografi) ve MR görüntülerini cildin üzerine yerleştiriyor. Böylelikle vücut taramaları bir puzzle gibi birleşerek bütün bir görüntü sağlıyor.

Sistem isminde de anlaşılacağı üzerine bir projektör mantığı ile çalışıyor. Kızılötesi kamera ve hasta vücudunda belli konumlarda yer alan sensörlerle etkileşim kuruyor. Kameralar bu sensörleri izliyor ve hasta hareket ettikçe cilde yansıyan görüntüler hastanın konumuna uyum sağlıyor.

Görüntüleme sistemi, insan vücudu içinde yer alan akciğer veya kan damarları gibi bölümlenmiş kısımlarından görüntülerini alabilecek şekilde tasarlanmış. Araştırmacılar test aşamasında olan sistemlerinin, geliştirilerek doktorların hasta görüntüsüne bir bütün olarak bakmasını sağlayarak teşhislerin daha doğru ve görsel açıdan kolay olacağını düşünüyor. Umarız sistem güzel bir şekilde ilerleyerek, bizlerin kullanımına açılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ProjectDr: Vücudun İçini Görüntüleyen Sistem Geliştirildi!

0