Kripto Para Tarihinin En Büyük Hırsızlığı: 534 Milyon Dolar Çalındı!

Çeşitli zamanlarda hackerların kripto paraları hackleyerek çaldığı haberleri yapılıyordu. Bir haber de Japonya’dan geldi. Hem de diğer haberlerden oldukça korkutucu bir şekilde. Coincheck sistemlerini hackleyen hackerlar, yaklaşık 534 milyon dolar değerinde kripto parayı çaldı. Yapılan saldırıdan sonra Bitcoin hariç tüm kripto para birimlerine ait işlemleri donduruldu. 

Çalınan Coincheck varlıklarının, çevrimdışı olarak güvenli bir şekilde saklandığı “soğuk cüzdan”da değil, çevrimiçi borsanın bir parçası olan “sıcak cüzdan”da tutulduğu belirtildi. Sıcak cüzdanda varlıklar yalnızca çevrimiçi olarak kaydedilip transfer edilirken, soğuk cüzdanda çevrimdışı bir sunucuda yedeklenerek tutulduğu kaydedildi. Hırsızlığın doğrulanması halinde, bunun şimdiye kadarki en büyük kripto para hırsızlığı olacağı aktarıldı.

“Seçimini Yap Japonya!”

Bir şirket temsilcisi, Japon medyasına verdiği demeçte, cuma günü kaybedilen fonların geri ödenmesinin mümkün olmayabileceğini söyledi. Kyodo ajansının haberine göre, Coincheck Başkanı Koichiro Wada, basına yaptığı açıklamada, internetten erişilebilen bir sistem ile NEM hesaplarının yönetildiğini açıkladı.

Wada, teknik zorluklar ve teknisyen eksikliği nedeniyle şirketin sanal para birimlerinin yönetimine izin veren teknolojinin geliştirilmesini tamamlayamadığını ifade etti. Hırsızlık olayının açığa çıkmasının ardından, kripto para borsasının toplam değerinde yaklaşık yüzde 10’luk düşüş görülürken 6 trilyon yenlik kayıp yaşandı. Japonya’da 2014’te 400 milyon dolar değerinde dijital varlığını kaybeden Mt-Gox kripto para borsası çökmüştü.

-----------------------------------

Teknoloji Projeleri'nin Desteğine İhtiyacı Var

Teknoloji Projeleri, %100 okur destekli bir bilim, teknoloji ve teknik bilgi platformudur.

Ülkemizdeki bilimsel çalışma ve teknik bilgi açığını kapatmak için giriştiğimiz bu yolda yazılarımızı özenli bir şekilde hazırlıyor, siz değerli takipçilerimiz ile ücretsiz olarak paylaşıyoruz. Kazanç imkanlarımız kısıtlı olduğu için sizlerden destek istiyoruz. Bize destek olmak isterseniz, destek sayfamıza ulaşmak için BURAYA tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kripto Para Tarihinin En Büyük Hırsızlığı: 534 Milyon Dolar Çalındı!

0