Kripto Para Tarihinin Büyük Hırsızlığı: 534 Milyon Dolar Çalınmıştı!

Kripto paralar şuan gündemimizde. Dijital paraların olumlu yönleri kadar olumsuz durumları da var. Geçtiğimiz sene çalınan 534 milyon $, hala bulunamadı. Nasıl olmuştu? Çeşitli zamanlarda hackerların kripto paraları hackleyerek çaldığı haberleri yapılıyordu. Bir haber de Japonya’dan geldi. Hem de diğer haberlerden oldukça korkutucu bir şekilde. Coincheck sistemlerini hackleyen hackerlar, yaklaşık 534 milyon dolar değerinde kripto parayı çaldı. Yapılan saldırıdan sonra Bitcoin hariç tüm kripto para birimlerine ait işlemleri donduruldu. 

Çalınan Coincheck varlıklarının, çevrimdışı olarak güvenli bir şekilde saklandığı “soğuk cüzdan”da değil, çevrimiçi borsanın bir parçası olan “sıcak cüzdan”da tutulduğu belirtildi. Sıcak cüzdanda varlıklar yalnızca çevrimiçi olarak kaydedilip transfer edilirken, soğuk cüzdanda çevrimdışı bir sunucuda yedeklenerek tutulduğu kaydedildi. Hırsızlığın doğrulanması halinde, bunun şimdiye kadarki en büyük kripto para hırsızlığı olacağı aktarıldı.

Önerilen Yazı: Bitcoin Nedir? Nasıl Üretilir? Ne İşe Yarar?

“Seçimini Yap Japonya!”

Bir şirket temsilcisi, Japon medyasına verdiği demeçte, cuma günü kaybedilen fonların geri ödenmesinin mümkün olmayabileceğini söyledi. Kyodo ajansının haberine göre, Coincheck Başkanı Koichiro Wada, basına yaptığı açıklamada, internetten erişilebilen bir sistem ile NEM hesaplarının yönetildiğini açıkladı.

Wada, teknik zorluklar ve teknisyen eksikliği nedeniyle şirketin sanal para birimlerinin yönetimine izin veren teknolojinin geliştirilmesini tamamlayamadığını ifade etti. Hırsızlık olayının açığa çıkmasının ardından, kripto para borsasının toplam değerinde yaklaşık yüzde 10’luk düşüş görülürken 6 trilyon yenlik kayıp yaşandı. Japonya’da 2014’te 400 milyon dolar değerinde dijital varlığını kaybeden Mt-Gox kripto para borsası çökmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kripto Para Tarihinin Büyük Hırsızlığı: 534 Milyon Dolar Çalınmıştı!

0