Bitcoin’in Enerjisi Çoğu Avrupa Ülkesini Geride Bıraktı!

Bitcoin fiyatlarında gerçekleşen hızlı değişimler, insanların ilgisi her geçen gün artırıyor. Bunun içinde bitcoin hakkında çok fazla araştırmalar yapılıyor. Bitcoin madenciliğine her geçen gün daha fazla kişi bitcoin üretmek için katılıyor. Daha fazla talep, çözülmesi daha zor matematiksel işlemler anlamına geliyor. Süper bilgisayarlarla dolu veri merkezlerinde yapılan çalışmalar bir nevi altın madenciliğinde çalışma olarak adlandırılabilir.

Süper bilgisayarların çalışması için gereken enerji o kadar yüksek olmaya başladı ki bitcoin üretimi için dünya genelinde harcanan toplam enerji birçok ülkenin harcadığı enerjiden daha fazla olduğu görüldü. Yani bitcoini bir ülke olarak ele alsaydık, Dünya’daki ülkeler arasında enerji tüketim sıralamasında 65. sırada olacaktı. Bitcoin nedir? Nasıl üretilir? Ne işe yarar? gibi konuları merak ettik ve detaylı bir şekilde teknik bir yazı hazırlamıştık. Eğer sizde merak ederseniz Buraya tıklayarak teknik yazımıza ulaşabilirsiniz.

Bitcoin’e alternatif olarak daha çevreci sayısal para birimleri geliştirilse de bitcoin kadar yaygınlık kazanmadı. Bitcoin üretmek için kullanılan enerjiyi değerlendirmek isteyen girişimciler de yok değil. Sibirya’da iki bitcoin madencisi yaşadıkları yeri bitcoin için kullanılan bilgisayarların yaydığı ısıyla ısıtmayı başardı. Üstelik ayda da 430 dolarlık bitcoin ürettiler. Kim bilir belki de birkaç yıl sonra evinize bitcoin sobası kurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin’in Enerjisi Çoğu Avrupa Ülkesini Geride Bıraktı!

0